top of page

Tych religii pewnie nie znasz


modlitwa, prayer, church, kościół, ręce w górze, wierni

w tym artykule przeczytasz o:

- ile jest religii na świecie.

- religii z silną koncepcją dualizmu.

- religia, która zakłada u swoich podstaw to, że wszystkie religie mówią o tym samym i są równie dobre.

- religia nastawiona na pomaganie innym jako priorytet.

- zupełnie innym obliczu rastafarianizmu, niż to co zna większość z nas.


Wachlarz możliwości, zrozumieć podejście innych

Przygotowując ten materiał zadałem sam sobie pytanie: "Ile w zasadzie jest religii na świecie?" Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ liczba religii na świecie może się różnić w zależności od definicji tego, co jest uważane za "religię". Według różnych źródeł, liczba religii na świecie może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy.


Dobra vs zło


Jedną z mniej znanych religii na świecie jest Zoroastrianizm, założona przez perskiego proroka Zoroastera około 1000 roku p.n.e. Wyznawcy wierzą w jednego boga, Ahura Mazdę, który stworzył świat i jest odpowiedzialny za dobro i prawość. Wierni modlą się codziennie, odprawiają rytuały i składają ofiary, aby przynieść błogosławieństwo i ochronę od boga.


W Zoroastrianizmie istnieje silny koncept dualizmu, w którym dobro i zło są uważane za równorzędne siły w świecie. Wierni starają się żyć w zgodzie z dobrem i walczyć przeciwko złu, aby przyczynić się do triumfu dobra na końcu czasów.


Religia ta ma swoje korzenie w Persji, ale rozprzestrzeniła się również na inne części Azji i Europy, gdzie była szczególnie popularna w starożytnym Iranie i Indiach. Obecnie jest praktykowana przez nieliczną grupę wiernych, głównie w Iranie, Indiach i Pakistanie.


Jednym z najważniejszych elementów Zoroastrianizmu jest pochówek zwłok, który odbywa się na specjalnych stosach, zwanych "Towers of Silence", gdzie zwłoki są pozostawione na pożarcie przez ptaki drapieżne, co jest uważane za bardziej ekologiczny sposób pochówku - podobnie do pochówku podchodzą Tybetańczycy.


Mimo że Zoroastrianizm nie jest tak powszechny jak inne religie, ma ważne miejsce w historii i kulturze perskiej i pozostaje ważnym elementem dla tych, którzy go praktykują.


Wszystkie religie prowadzą do rozwoju


Jedną z mniej znanych religii jest Bahaizm, założona w XIX wieku przez perskiego przywódcę religijnego Baha'u'llaha. Wierzy ona w jednego boga i w to, że wszystkie religie pochodzą od tego samego źródła i mają wspólnego przesłanie. Bahaizm naucza, że istnieją prorocy, którzy przynoszą nowe objawienie od boga, w tym Jezusa, Mahometa, Buddę i Baha'u'llaha, który jest uważany za ostatniego proroka.


Religia ta naucza również o konieczności pokoju, tolerancji i równości, a także o konieczności rozwoju duchowego i moralnego człowieka. Bahaizm ma swoje korzenie w Persji, ale rozprzestrzenił się na cały świat i ma obecnie miliony wiernych na całym świecie, chociaż jest najwięcej w Iranie, Indiach i na Bahamach.


Bahaizm promuje również wiedzę i edukację, a także rozwój społeczny i gospodarczy. Wierni Bahaizmu praktykują modlitwę i medytację, a także składają ofiary materialne na cele charytatywne i rozwojowe.


Religia ta jest niezależna od innych religii i nie jest uważana za sektę innej religii, a jest uważana za odrębną religię.


Cel: Pomagaj innym


Kolejną mało znaną religią (tym razem nie z Persji :) ) jest Tenrikyo, założona w XIX wieku w Japonii przez Miki Nakayama, która twierdziła, że była wybrana przez boga do przyniesienia nowego objawienia. Tenrikyo wierzy w jednego boga, który jest uważany za źródło wszelkiego życia i dobra, a także w to, że każdy człowiek ma duszę boską i jest w stanie osiągnąć doskonałość duchową.


Religia ta naucza o konieczności działania z miłością i poświęceniem dla innych oraz o konieczności pracy nad sobą, aby osiągnąć doskonałość duchową. Wierni Tenrikyo praktykują modlitwę i medytację, a także składają ofiary materialne na cele charytatywne i rozwojowe.


Tenrikyo ma swoje korzenie w Japonii i jest szczególnie popularne w kraju, ale ma również wiernych w innych krajach, takich jak USA, Brazylia, Meksyk i Filipiny. W Japonii istnieją liczne świątynie i centra kultu Tenrikyo, a także szkoły i uniwersytety związane z tą religią.


Tenrikyo jest często określana jako religia zorientowana na działanie, ponieważ wierni są zachęcani do działania w życiu codziennym z miłością i poświęceniem dla innych, a także do pracy nad sobą, aby osiągnąć doskonałość duchową. Wierni Tenrikyo uważają, że działanie z miłością i poświęceniem dla innych jest kluczowe dla osiągnięcia pokoju i szczęścia na świecie.


Inne oblicze Reggae


Jednym z przykładów mało znanej religii nieteistycznej jest Rastafarianizm, który narodził się w Jamajce w latach 30 XX wieku. Rastafarianizm jest filozofią, która kładzie nacisk na połączenie z przyrodą, poszanowanie dla życia i kulturę afrykańską. Wierzy on w Boga jako wszechmocnego, ale nie jest to Bóg klasycznie pojmowany, raczej jest traktowany jako siła przyrody, która jest wszechobecna i wszechwiedząca.


W Rastafarianizmie ważne jest dbanie o swoje ciało, poprzez zdrowe odżywianie i unikanie substancji szkodliwych, takich jak alkohol, narkotyki (poza marihuaną) i tytoń, które uważa się za sprzeczne z duchem religii. Wiele praktyk rastafariańskich ma swoje korzenie w kulturze Afryki, takie jak taniec, muzyka i rytualne używanie marihuany.


Rastafarianie wierzą w nadejście Mesjasza, którym jest Haile Selassie, cesarz Etiopii, który uważany jest za inkarnację Boga i jest czczony przez wiernych jako król Jah Rastafari, który ma przywrócić rasę czarnych do ich pierwotnej godności i przywództwa na świecie. Rastafarianie często odwołują się do Biblii, która jest interpretowana na swój sposób, a także do innych źródeł, takich jak poezja, muzyka i literatura, które odzwierciedlają ich filozofię i wierzenia.


Rastafarianizm jest często kojarzony z Jamajką, ale ma również wiernych na całym świecie, zwłaszcza w krajach zamieszkanych przez ludność afrykańską, takich jak USA, Wielka Brytania, Kanada i Brazylia. Choć jest to mało znana religia, ma ona znaczący wpływ na kulturę muzyczną i społeczeństwo, zwłaszcza w krajach, w których ma wielu wyznawców.

15 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page