top of page

Seong Cheol Sunim - zadanie przed Wami


Mowa do mnichów:

Jeśli kawałek jadeitu jest schowany tak głęboko, że nie możecie go znaleźć, ostatecznie stanie się bezcennym klejnotem, wartym życia wiecznego. Jeśli jednak go znajdziecie, rzeczywistość zabiera wiele z jego wyobrażonej wartości. Mimo to, kiedy ten jadeit dostaje się w czyjeś ręce, jest skarbem. A potem zło i chciwość zaczynają go przejmować. Zdobywając jadeit, właściciel traci samego siebie a jadeit staje się tylko przyczyną żalu.

Osoba, która nie wiedziała, że jest to jadeit wchodzi w to jako osoba, której serce jest jaśniejsze niż słońce i przejrzystrze od nieba. Tradycja mnicha buddyjskiego polega na tym, aby jadeit pochować głęboko i przezwyciężyć to na zawsze.

Wszechświat jest tak ogromny, a przepływ życia tak wieczny! Mieliście już miliony żywotów w czterech formach życia i sześciu sferach istnienia.

Spożyliście wystarczające ilości mleka matki aby wypełnić oceany.

Odrzuciliście wystarczająco dużo własnych kości, aby zbudować górę.

Czy w tym wszechświecie jest choć jedno miejsce, gdzie nie porzuciliście swoich kości?

Czy jest choć jedno miejsce we wszechświecie gdzie Wasza krew nie popłynęła?

Czy naprawdę myślicie, że istnieje jakakolwiek forma życia, która nie była kiedyś Waszymi rodzicami, rodzeństwem, małżonkiem lub dzieckiem?

Nie było chwili w której mógłbyś odpocząć od męczarni i męki palącego uczucia i chciwości. Myślenie o karmie, którą gromadzicie w ciągu jednego dnia, wystarcza, aby wyrwać swoje serce i wylać swoje wnętrzności. Jeśli właściwie myśleliście o karmie, którą zgromadziliście z tysiąca żywotów, z dziesięciu tysięcy żywotów, wasze westchnienie stałoby się czymś większym niż wycie wiatru, a Wasze łzy przepełniłby oceany. Jeśli to nie starcza, żeby bolały was kości, a skóra odchodziła od ciała, nie jesteście lepsi od drewna i skał.

Teraz zastanówcie się nad przyszłością, wieczną przyszłością. Macie teraz jedną rzecz do zrobienia w klasztorze, to przebicie waszych ud grotem a ust zaszycie igłą i porzucenie wszystkiego w poszukiwaniu, aby odkryć wasze wieczne, prawdziwe ja.

-Mowa Dharmy Czcig. Seong Cheol Sunim skierowana do zgromadzenia mnichów

tłum. Bopson Michał Kowalczyk

6 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page