top of page

Praktyka mantr i ich znaczenie

Praktyka Mantry


Mantra jest formułą lub słowem o znaczeniu duchowym. Formy związane z sanskryckim tłem mogą nie posiadać znaczenia, które dałoby się przetłumaczyć. Mogą one pomóc nam odciąć myśli bądź wprowadzić w głębokie stany relaksacji. Medytacja mantry jest bardzo łatwa do nauczenia się i jest skuteczną techniką na puszczenie myśli. Wystarczy powtarzać mantrę, która pomaga skupić naszą uwagę na jednym punkcie i ostatecznie dotrzeć do stanu bardzo głębokiego spokoju. Regularna praktyka medytacji może zniejszyć naszą drażliwość, a tym samym poczucie stresu. Istotnym jest również, że praktyka mantry może skracać czas regeneracji po nerwowych sytuacjach.

Praktyka mantry w połączeniu z praktyką pokłonów może odciąć szybko całą naszą karmę. Należy wykonywać praktykę mantry z dużym zaangażowaniem, jednak ważne aby nie traktować z tego swego rodzaju przymusu. Podczas pierwszego tygodnia ćwiczeń z medytacją mantry niektórzy praktykujący mają tendencję do stawania się bardziej wrażliwymi. Jest to jeden z powodów, dla których po takim typie praktyki istotna jest konsultacja z nauczycielem, aby upewnić się co do poprawnego wykonywania praktyki oraz otrzymanych rezultatów.

Praktykę tę należy przeprowadzać podczas wszystkich spokojnych okresów w ciągu dnia, gdy nie jest potrzebna uwaga poznawcza. Przykłady jakie możemy podać to: jazda samochodem, jedzenie posiłku, czekanie na autobus, jednym słowem każda chwile, która nie wymaga od nas myślenia koncepcyjnego wypełniona jest naszą mantrą. Z biegiem czasu pojawiają się spontaniczne myśli i pokuka chwytania ich (to normalne zachowanie), kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że zbłądziliśmy i zeszliśmy z drogi naszej praktyki musimy po prostu delikatanie wrócić do niej. W kółko i w kółko. Na nowo. Ponownie.

Staraj się nie oceniać swojej praktyki. Myśli i postrzeganie są zwyczajnie dozwolone, muszą jedynie przychodzić i odchodzić pojedynczo, oderwane od wydarzenia. Podczas praktyki wracasz do powtarzania mantry ponownie bez zmuszania siebie.

Poniżej wymienione zostały niektóre mantry używane w Praktyce Zen, wyjaśnienie ich znaczenia i wykorzystanie.


Czysty umysł, czysty umysł, czysty umysł... Nie wiem

[przyp. tłum.: Jest to mantra wykorzystywana w szkole Zen Kwan Um, związana jest z praktyką umysłu "Nie Wiem" metodą której prekursorem był Seung Sahn DSSN]

"Nie wiem" to mantra dawana początkującym uczniom zen, aby uwolnić swój umysł od natłoku myśli. Mantra jest używana w połączeniu z uważnym oddychaniem, używana do skupienia zarówno na umyśle jak i ciele jako czymś solidnym i namacalnym, a tym samym pomaga zmniejszyć wzorce myśleniowe. Podczas wdechu powtarzaj "czysty umysł, czysty umysł, czysty umysł" odliczając do trzech a następnie, podczas wydechu przedłużone "nie wiem" licząc do siedmiu.


gate, gate, paragate, parasamgate, bodhi svaha

Dosłownie ta mantra oznacza tyle co: "Przejść, przejść, przejść na drugi brzeg" bądź "Wyjść, wyjść, wyjść poza" Przeciwieństwa znikają, pojawia się absolut, chwała Prawdzie.

[przyp. tłum.: można ją znaleźć jako mantra zamykająca sutrę serca]


Jijang Bosal

Jijang Bosal jest koreańską transliteracją Bodhisattwy Kshitigarbhy, która z kolei jest nazwą sanskrycką tej samej postaci i dosłownie oznacza "Skarbiec ziemi". Jest to jeden z czterech Wielkich Bodhisattwów w Buddyzmie Azjatyckim. Jest czczony wierze ludowej jako zbawca z męk piekielnych i pomocnik osób zmarłych. Czasem też jest uważany za obrońcę podróżujących. [przyp. oraz przede wszystkim zmarłych niemowląt. W japonii popularna jest praktyka stawiania w tej intencji małych statuetek Jizo (jap. nazwa tego samego Bodhisattwy) i ubierania ich w czerwone ubranka]. Jest on jedynym Bodhisattwą ukazanym jako mnich, ale także z urną (jeden z 32 znaków doskonałości) na czole. Jego atrybutem jest szlachetny kamień i laska mnisia z sześcioma pierścieniami, co oznacza, że Jijang Bosal stawia się za wszystkimi istotami w sześciu sferach istnienia. [przyp. Dźwięk pierścieni ma obudzić umysły] Śpiewanie jego imienia jest Wielką zasługą: "Ślubuję zbawić wszystkie istoty" i pomocą umarłym i cierpiącym. [przyp. to właśnie ten Bodhisattwa wypowiedział: Jeśli ja nie zejdę do piekieł aby zbawić tamtejsze cierpiące istoty to kto wykona to zadanie?"


KwanSeum Bosal

Mantra wielka miłości i wielkiego współczucia, która kiedy jest recytowana usuwa wszelkiego rodzaju cierpienie.


Namu Amita Bul

Mantra Czystej Krainy, odwołuje się do zachodniego raju Buddy Amitabhy.


Namu–ata–shiji–nam–sammota–guchi–nam

Om–ajana–baba–jiri–jiri–hum

Ta mantra jest używana do ratowania wszystkich czujących istot uwikłanych w piekłach. Gdy jest recytowana wszystkie bramy piekielne zostają złamane i każda z istot tam znajdujących się może je opuścić.


Namu–bo–bo–jeoli–kali–dali–tata–adaya

Ta mantra jest używana do tego aby zaprosić wszystkich Buddów dziesięciu kierunków.


Namu–chilguji–bul–modae–junje–bosal

Ta mantra powołuje się na Wielką Miłość i Wielkie Współczucie umysłu matki. W chwili gdy próbujesz tej mantry, każdy problem znika.


Namu–de–bang–kwang–bul–hwa–um–gyung

Budda nauczał, że ten świat jest już kompletny, ale to nasze umysły nie są kompletne. Ta mantra pomaga naszym umysłom stać się pełnymi i silnymi.


Namu–samanda–motdanam–abarji–hadasa–sananam–danyata

Om–kaka–kahe–kahe–hum–hum–abara–abara–bara–abara–bara–

abara– Jita–jiri–jir–jir–badu–badu–sanjika–shiri–e–sabaha

Dla tych z ciężką karmą ta mantra zabiera wszystko co dobre i złe, wszelkie przeciwieństwa, a następnie przecina tą karmę, wszystko staje się łatwe.


Namu–samanda–motdanam–om–doro–doro–jimi–sabaha

Bogowie z pięciu kierunków (Północ, Południe, Wschód, Zachód i Środek) są podobni do brzmienia tej mantry, więc kiedy to robimy, każdy bóg słyszy nasz głos, a Ci bogowie pomągą oczyścić nasz umysł i pomogą nam w starciu z naszymi problemami.


Namu Sogamuni Bul

To mantra dla Buddy Siakjamuniego, recytuje się ją w celu uwolnienia wszelkich cierpiących istot od cierpienia.


Om

To uniwersalna mantra Prawdy. Intonuje się ją do wszystkiego. [przyp. Stosowana jest otwarcie dłuższych mantr bądź sama]


Om–aranam–arada

To mantra otwierająca prawdziwą Dharmę Buddy, pomaga nam odczuć prawdę w chwili obecnej.


Om–aridara–sabaha

Dosłownie oznacza ona: "Prawdziwe oczy, prawdziwe uszy i prawdziwe usta" Więc jeśli mamy problem z widzeniem, słyszeniem lub mówieniem wyraźnie ta mantra pomoże nam na pewno.


Om–ba–ara–mil

Mantra czystej krainy, może pomóc w odrodzeniu się w Zachodnim Raju.


Om–ba–ara–minaya–sabaha

To mantra używana do oczyszczania całego kosmosu, więc gdy Twoje życie wydaje się mętne i ciemne, to oczyści ona wszystkie mroki i przyniesie najwyższe oświecenie.


Om–ba–ara–tobiya–hum

Kiedy umysł zajęty jest ciągłą gonitwą myśli ta mantra otwiera umysł i zaprowadzi nas do szerokiego i bezstronniczego umysłu.


Om–biro–gije–sabaha

Ta mantra zabiera całą Twoją karmę i pozwala widzieć prawdę i działać w odpowiedni sposób.


Om–chi–lim

Chroni ciało przed dostaniem się niepożądanej energii, stosowana w sytuacjach chorobowych lub w celu uzyskania energii.


Om–gara–jiya–sabaha

Mantra rozbija bramy piekła i otwiera bramę do nirwany.


Om–horo–horo–saya–moke–sabaha

Jest to mantra dodatkowa (jak dodatkowy guzik do koszuli), stosowana jest zapobiegawczo, nawet jeśli wszystko idzie dobrze.


Om–ja–rye–ju–rye–junje–sabaha–burim

Ta mantra jest wykorzystywane do uniwersalnej energii mistycznej, może pomóc w dążeniu do własnych aspiracji.


Om–maha–ka–babada–shiche–a–sabaha

To mantra rozpoczynania ceremonii.


Om–mani–padme–hum

Używa się jej gdy posiadasz umysł mały i zaciemniony, jeśli nie jesteś w stanie poprawnie działać. Kiedy nie widzisz i nie słyszysz prawidłowo, ta mantra sprawi, że Twój umysł będzie szeroko otwarty.


Om–maro–ruke–sabaha

To kolejna mantra na usunięcie karmy a tym samym pomaga w dokonaniu zmian w Twoim życiu.


Om–nam

To mantra oczyszczająca. Stosuje się ją do oczyszczania energii miejsca, które wydaje się mieć nie najlepszą karmę.


Om–salba–motcha–moji–sadaya–sabaha

To uniwersalna mantra skruchy, służy do poprawienia błędnej sytuacji.


Om–samara–samara–mimara–jarama–jagura–bara–hum

To ostatnia mantra podczas ceremonii. Często ceremonie zakańczane są tą właśnie mantrą.


Suri–suri–maha–suri–su–suri–sabaha

Ta mantra oczyści Twe usta tak jak to robiła mama kiedy byłeś młodszy - może pomóc pozbyć się złej mowy i niekontrolowanych pragnień.Źródło: "Zen Liturgy. Korean Son Practicee Forms"

Tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2017)


@edycja: Dodano 23/09/17:

Pytanie z forum:

Tak się zastanawiam czy działanie mantr ktoś zbadał? Udowodnil? Troche to, w mojej opinii, bardziej efekt placebo...albo resztki jakiś abrakadabra - niby magicznych zaklęć. A wy jak do tego podchodzicie?


Michał Bopson Kowalczyk [tłumacz]:

Tak badano, niestety nie podam linku. Przynajmniej badano to pod względem fal mózgowych i reakcji umysłu na pracę z mantrą. Oczywiście powtarzanie czegokolwiek ma taki sam efekt. Więc nie jest to istotne do końca jaką mantrę powtarzamy. To samo powie Ci większość nauczycieli. Seung Sahn DSSN mówił również, że możesz tak samo dobrze powtarzać "Coca Cola, coca cola, coca cola" co "Kwan Seum Bosal..." i teraz idąc dalej: Jeśli dobrze się temu przyjrzysz zauważysz, że tak naprawdę opisy mantr są bardzo podobne. Po prostu służą pracy z umysłem = usuwają karmę = wzywają buddów = odstraszają demony. Dlaczego więc jest tyle różnych mantr? Każda ma delikatnie inną symbolikę i wymowę różne mantry mogą pasować np. różnym osobom. to tak samo jak z każda inna praktyką czy podziałem na tradycje. Po części można to nazwać efektem placebo choć ja określiłbym to inaczej... masz wiele mantr z pozoru działających w różny sposób (choć jak ustaliliśmy cel jest w rzeczywistości ten sam "1000 pytań jest jednym pytaniem") Pierwsza rzeczą jaka robisz to zadajesz sobie pytanie "Jaki mam problem? Co będzie najlepszym lekarstwem?" Wybierasz lekarstwo i z nim pracujesz... ale tak naprawdę stajesz się po prostu świadomym własnego problemu. Zaczynasz zdawać sobie z niego sprawę. Ta myśl chodzi za Tobą wszędzie. Jeśli jesteś bardziej go świadomym możesz sobie lepiej z nim radzić. Wiesz jak działać. Mój nauczyciel zajmował się kiedyś sprzedażą amuletów i talizmanów. Mówił, że to działa podobnie. Same w sobie nie mają kompletnie żadnej mocy. Mimo to miał całą tablicę różnych medalików i zawieszek z podpisami "Na przyjaźń" "Na miłość" "na pieniądze"... człowiek nie ważne czy wierzy w ich działanie czy nie... staje przed tablicą i zadaje sobie pytanie "Czego chce w życiu?" A później kupuje na to talizman talizman nosi wszędzie ze sobą a ten przypomina mu: "Nie krzycz na swoje dzieci, przecież tak naprawdę miłość jest dla Ciebie najważniejsza".


//Przypominam, że osoba tłumacząca tekst nie jest nauczycielem zen, proszę wziąć poprawkę, że to tylko indywidualna opinia tłumacza.

135 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page