top of page

Powang Sammaeron (10 wskazówek podążania ścieżką)

1. Dlaczego miałbyś utrzymywać chęć posiadania doskonałego zdrowia? Doskonałe zdrowie prowadzi tylko do większej chciwości. Traktuj chorobę jak lekarstwo, nie chorobę.


2. Dlaczego miałbyś wieść długi żywot bez żadnych trudności? Takie życie prowadzi tylko do wyniosłości i samopomieszania. Mieć zmartwienia i znosić życie w trudzie to sposób na życie.


3. Dlaczego miałbyś mieć nadzieję na brak przeszkód w swoim zgłębianiu nauk? Wyzwolenie skrywa się tuż za przeszkodami.


4. Dlaczego miałbyś mieć nadzieję na brak pokus w treningu? Brak pokus złagodzi tylko moc twych ślubowań. Traktuj pokusy jak swych przyjaciół, którzy pomagają Ci na drodze.


5. Dlaczego miałbyś mieć nadzieję na łatwy sukces? Łatwe osiągnięcie celu prowadzi tylko do nierozważnych kroków. Osiągaj swój sukces dzięki trudnościom.


6. Dlaczego miałbyś mieć nadzieję na podążanie ścieżką w towarzystwie przyjaciół? Towarzysze drogi tylko podporządkowują się Twoim życzeniom co prowadzi tylko do arogancji. Twórz przyjaciół na długie lata poprzez kompromis w relacjach.


7. Dlaczego miałbyś oczekiwać, że ludzie będą podążać za Twoim życzeniem albo poleceniem? To także prowadzi do arogancji. Rozważaj tych którzy różnią się od Ciebie, aby mogli stać się budowniczymi Twojego charakteru.


8. Dlaczego miałbyś oczekiwać nagrody za swą dobroć? To prowadzi tylko do przebiegłego umysłu. Odrzuć oczekiwanie nagród tak jak wyrzuciłbyś stare buty.


9. Dlaczego miałbyś oczekiwać z życia więcej, niż na to zasługujesz? Przesadne poszukiwanie zysków prowadzi tylko do głupoty. Bądź bogaty w swoim sercu posiadając tak niewiele.


10. Dlaczego miałbyś narzekać na zmartwienia? To prowadzi tylko do urazy i trucizny w sercu. Rozważ utrapienia jako pierwsze drzwi na ścieżce.


buddhist mala, mala buddyjska, różaniec, modlitwa, mantra, prayer
źródło: https://tricycle.org/magazine/mala-beads-history/

348 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page