top of page

Podejście Adlerowskie


uważoność, black woman, dym

Alfred Adler był austriackim lekarzem i psychologiem, znanym przede wszystkim za swoje podejście do psychoterapii zwane podejściem indywidualnym. Adler uważał, że każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny, a jego doświadczenia i percepcje są unikalne. W rezultacie, każdy człowiek może mieć inne cele i potrzeby, a także inaczej reagować na te same sytuacje.


Adler uważał, że niektóre z naszych zachowań i postaw są determinowane przez nasze doświadczenia z dzieciństwa i nasze relacje z rodzicami i innymi bliskimi osobami. W szczególności, uważał, że nasze relacje z rodzicami wpływają na nasze poczucie własnej wartości i nasz stosunek do świata i innych ludzi.


Twierdził, że nasz styl życia i nasze wybory są w dużej mierze determinowane przez nasze cele i motywacje. Uważał, że nasze cele są determinowane przez nasze pragnienia i potrzeby, a także nasze doświadczenia i percepcje. W rezultacie, nasze cele i motywacje są unikalne dla każdego człowieka.


Uważał, że nasze zachowania i postawy mogą być zmieniane poprzez zrozumienie naszych celów i motywacji oraz poprzez uzyskanie nowych doświadczeń i percepcji. W rezultacie, terapia według podejścia Adlera skupia się na zrozumieniu pacjenta i jego doświadczeń oraz na pomaganiu mu w zmianie jego perspektywy i nastawienia.


Podejście Adlera skupia się na uznaniu indywidualności każdej osoby i na zrozumieniu, jak nasze doświadczenia i relacje wpływają na nasze zachowania i postawy. W rezultacie, terapia według tego podejścia może pomóc pacjentowi w zrozumieniu siebie i swoich motywacji, a także w zmianie niekorzystnych zachowań i postaw. W terapii stosowane są różne techniki, takie jak terapia słowna, ćwiczenia i ćwiczenia percepcyjne, aby pomóc pacjentowi w uzyskaniu nowych doświadczeń i percepcji.


Adler uważał również, że nasze relacje z innymi ludźmi są ważne dla naszego dobrego samopoczucia i rozwoju. Wierzył, że relacje te powinny być oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, a nie na dominacji jednej osoby nad drugą.


Podejście Adlera jest uznawane za jedno z pierwszych humanistycznych podejść do psychoterapii i cieszy się dużą popularnością wśród psychoterapeutów na całym świecie. Wiele jego idei i koncepcji zostało wprowadzonych do innych podejść terapeutycznych i stanowią one ważny element współczesnej psychoterapii.


Wniosek, podejście Adlera jest skupione na indywidualności i unikalności każdej osoby, a także na wpływie naszych doświadczeń i relacji na nasze zachowanie i postawy. Terapia według tego podejścia może pomóc pacjentowi w zrozumieniu siebie i swoich motywacji oraz w zmianie niekorzystnych zachowań i postaw.


Chociaż wiele osób uważa, że podejście Adlera jest w zasadzie tym co głosi buddyzm, to podejście Adlera nie jest bliższe buddyzmowi niż podejście Junga lub Freuda. Adler był ateistą i nie wierzył w religię ani filozofię buddyjską. Jego podejście do terapii opiera się na założeniach humanistycznych i psychoanalitycznych, a nie na buddyzmie.


Zaznaczyłbym nawet, że to Jung był zainteresowany religią i filozofią, w tym buddyzmem, i wprowadził wiele elementów tych tradycji do swojego podejścia terapeutycznego. Freud z kolei był założycielem psychoanalizy, która opiera się na materialistycznych i naukowych założeniach.


Chociaż podejście Adlera, Junga i Freuda różnią się od siebie, wszystkie trzy podejścia są uznawane za ważne i skuteczne w psychoterapii. Każde z nich ma swoje unikalne założenia i techniki, które mogą być pomocne dla różnych pacjentów i sytuacji.

18 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page