top of page

Pamięć wody - fakt czy mit?


Pamięć wody to pojęcie, które oznacza teorię, że woda ma pamięć zmieniać kształt cząsteczek poprzez naenergetyzowanie jej odpowiednimi emocjami. Woda w towarzystwie emocji pozytywnych, tam gdzie używano przy niej miłych i ciepłych słów, dobrze kojarzonych - posiada harmonijną strukturę, natomiast woda przy której stosowano wulgaryzmy bądź słowa źle kojarzące się np.: "Hitler", albo też ostrych dźwięków muzyki, posiada nieharmonijne cząsteczki.


Jednak naukowcy z całego świata twierdzą, że pamięć wody jest błędna. Woda jest czystym substancją chemiczną i nie ma zdolności do zapamiętywania innych substancji czy emocji. Woda jest związkiem chemicznym składającym się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, a jej właściwości chemiczne i fizyczne są określone przez te atomy i ich połączenia.


Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że woda ma jakiekolwiek właściwości pozwalające jej na zapamiętywanie czy reagowanie na emocje. Również, żadne badania nie potwierdziły wpływu wody na ludzkie zdrowie czy samopoczucie, które miałoby być spowodowane przez jakieś wcześniej przepływające przez nią substancje czy emocje.


Ogólnie rzecz biorąc, pamięć wody jest teorią niepopartą naukowymi dowodami i powinna być traktowana jako mity. Zaleca się, aby skupiać się na badaniach naukowych i udowodnionych metodach leczenia, a nie na nieprawdopodobnych teoriach.


Badanie z nasionami zamoczonymi w wodzie


Wiele badań, nie potwierdziły takich twierdzeń, udowodniono wręcz że eksperyment były nieprawidłowo przeprowadzone, a jego wyniki nie były powtarzalne.


Do tej teorii bowiem przytacza się badanie gdzie w dwóch słoikach z wodą umieszczone zostaje nasionko. Przez kilka dni do jednego nasionka powtarza się "Kocham Cię", gdy do drugiego "Nienawidzę Ciebie". Pierwsze nasionko kiełkuje, gdy drugie gnije.


Jednak to doświadczenie nie jest wiarygodne i nie jest poparte naukowymi dowodami. W rzeczywistości jest to przykład jak nie poprawnie przeprowadzony eksperyment, po pierwsze nie ma kontroli, po drugie nie ma jednoznacznie określonej liczby nasion i po trzecie nie jest przeprowadzony powtórnie, co jest kluczowe w każdym eksperymencie.


Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że woda ma zdolność reagowania na dźwięki czy słowa, a tym bardziej na pozytywne lub negatywne zwroty. Rośliny rosną i rozwijają się na podstawie różnych czynników, takich jak światło, skład chemiczny gleby, wilgotność powietrza i inne, a nie na podstawie tego, czy woda, w której były zanurzone, była "dobra" czy "zła".


Warto pamiętać, że nauka opiera się na powtarzalnych i rygorystycznie kontrolowanych eksperymentach, a nie na pojedynczych przykładach czy niepotwierdzonych teoriach. W przypadku teorii "pamięci wody" brakuje naukowych dowodów potwierdzających jej prawdziwość, dlatego jest ona uważana za pseudonaukę.


To czy emanowanie dobrą energią np. podczas modlitwy to również błędna koncepcja?


Energia emocjonalna jest niezwykle subtelnym i skomplikowanym zagadnieniem. Nauka nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy emocje mogą mieć rzeczywisty wpływ na otoczenie czy inne osoby.


Jednak, na podstawie badań nad psychologią społeczną i neurobiologią wiadomo, że emocje mogą mieć wpływ na nasze zachowanie i komunikację z innymi ludźmi, co może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na relacje z innymi.


Natomiast idea, że emocje mogą mieć bezpośredni wpływ na fizyczne obiekty lub procesy za pomocą jakiejś formy "energii" nie jest udowodniona naukowo i nie ma na to dowodów.


Warto pamiętać, że wszystko co wiemy o świecie jest oparte na dowodach naukowych i potwierdzone badaniami, a nie na przesłankach czy teoriach bez odpowiedniego potwierdzenia.


Jak weryfikować informacje


Przede wszystkim ważne jest, aby sprawdzić, skąd pochodzi informacja, czy jest to źródło wiarygodne i rzetelne. Warto szukać informacji z różnych źródeł, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji.


Jeśli informacja dotyczy konkretnych faktów, ważne jest, aby sprawdzić, czy są one prawdziwe. Można to zrobić za pomocą różnych narzędzi, takich jak wyszukiwarka internetowa czy bazy danych fact-checkingu.


Często informacje nieprawdziwe są przedstawiane w sposób sensacyjny i emocjonalny, zwracaj uwagę na język jakiego używają dziennikarze lub osoby komunikujące informacje.


Informacje mogą być nieaktualne, zwracaj uwagę na daty publikacji lub aktualizacji informacji.


W końcu, ważne jest, aby korzystać z własnego rozsądku i krytycznie podchodzić do przedstawianych informacji, szczegóólnie jeśli wydają się one nieprawdopodobne lub sprzeczne z tym, co wiadomo z innych źródeł.


Przede wszystkim dokładnie czytaj artykuły lub informacje, które chcesz sprawdzić, zwróć uwagę na szczegóły i sprawdź czy są one zgodne z rzeczywistością.


Zawsze trzeba być czujnym na fake news, czyli fałszywe informacje podawane jako prawdziwe. Mogą być one rozpowszechniane zarówno przez media, jak i przez prywatne osoby.


Pamiętaj o krytycznym spojrzeniu na dostarczane Ci informacje, nie wszystko co jest przedstawione jako prawda jest nią rzeczywiście.

17 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page