top of page

Om Namah Śiwaja

Mantra ta podobnie jak większość mantr buddyjskich i hinduistycznych bierze się z języka sanskryckiego. W tym przypadku stosowana jest częściej przez religie hinduskie. Jej zadanie to rozproszenie stresu i zmartwienia.


Recytacja mantry buduje pozytywną energię w naszym umyśle, równocześnie usuwając negatywne myśli. Powtarzanie "Om Namah Śiwaja" jest więc dobrym sposobem na relaksacje. Jeśli potrzebujesz chwili odprężenia usiądź wygodnie i intonuj ją. Możesz też to robić cicho w swojej głowie podczas codziennych zajęć i pracy.


Gdybyśmy chcieli sięgnąć po dosłowne tłumaczenie to można przedstawić je jako "Składam pokłon Shivie". Shiva w tym przypadku to nie tylko jeden z bogów hinduizmu, ale również nasze wewnętrzne Ja - uniwersalna świadomość. Shiva jako bóg jest bowiem przedstawiany jako siła niszcząca wszechświat - jednak to co pozostaje niezmienne bez względu na warunki również z tego samego powodu jest przypisywane temu bogu. To co pozostaje niezmienne to nasze prawdziwe Ja.


Mantra więc wyraża również koncepcję niszczenia starego by postawić na tych fundamentach coś nowego, świeżego, wnioślejszego.


Możemy też rozdzielić tłumaczenie na poszczególne sylaby. Jest to mantra panchakshara czyli 5 sylabowa mantra poprzedzona OM. 5 sylab oznacza więc 5 podstawowych elementów:


Na - ziemia

Ma - woda

Shi - ogień

Wa - wiatr/powietrze

Ya - przestrzeń/niebo


więcej o podziale na elementy możesz dowiedzieć się również z naszego kursu buddyjskiego Vidya, który w ramach omówienia początków buddyzmu zaczyna program edukacyjny od podłoża na jakim powstała ta religia. Wspomina o hinduizmie w czasach Buddy oraz filozofii Śramańskiej, która rozwijała się w oderwaniu od hinduizmu, a często bazowała na podziale świata jako stworzonego z elementów.

Dołączyć do kursu możesz przechodząc tutaj:

https://www.centrum-medytacji.com/challenge-page/90fe38c1-80df-4d37-9080-37d29b85deba16 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page