top of page

Omówienie medytacji Hwadu - przedmowa


Zaproszenie do Ganhwaseon

Droga do radosnego życia wolnego od kłopotów


"Kim jestem? Dokąd idę?" Czasami te pytania pojawiają się w naszym umyśle spontanicznie, a czasami inne osoby pytają o nie, nagle, w jednej chwili, w głębokiej refleksji. Cóż, spróbujmy bardzo poważnie o to zapytać; a następnie odpowiedzieć bardzo wyraźnie tylko jeden raz. Spróbuj teraz, na chwilę, dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś, z czego jesteś zrobiony i dokąd zmierzasz. Najprawdopodobniej nie uda ci się odpowiedzieć; najprawdopodobniej przegrasz w 100%! Takie podstawowe pytania nie są rozwiązywane przez racjonalne myślenie, ponieważ logika ma ograniczenia. Co więcej, te pytania są twoją wiedzą i doświadczeniem, które nie dają ci żadnego wglądu. Potrzebują innego wymiaru, innej metodologii.

Zapytajmy jeszcze raz z innego punktu widzenia.

„Jak i co można zrobić, aby naprawdę dobrze żyć? Co mogę zrobić, aby być prawdziwie wolny i spokojny? Jak mogę żyć w wiecznym szczęściu i niewzruszonej ufności? Mogę być zadowolony z siebie, z moją zdolność do dzielenia się z innymi? Czy mogę żyć bez krzywdzenia innych lub bez bycia zranionym przez kogoś innego? Gdzie na tej ziemi mogę znaleźć sposób, aby nauczyć się żyć w naturalny i delikatny sposób? "

Ganhwaseon, koreański system medytacji, daje krótką, jasną odpowiedź na te pytania. Sugeruje to sposób na życie w zaufaniu, z wigorem i wolnością. Jest to sposób na życie - jak Budda.

Spójrz na świat! Otwórz oczy! Większość ludzi trzymających się doczesnego życia wygląda na znużonych i zmęczonych całym tym zgiełkiem. Popatrz! Są studenci oddający życie za naukę; kochankowie oddają życie za miłość; ludzie oddają życie za pieniądze; pracownicy firm oddających życie dla firmy; członkowie rodzin oddających życie za rodzinę.

Spytajmy więc, co może się wydarzyć w przyszłości. Można sobie wyobrazić, że wszystko, co znacie, staje się inne, staje się dziwne i ta dziwność jest trudna do zrozumienia. Kiedy twoje oczekiwania nie są spełnione, jesteś zraniony przez osobę lub sytuację; cierpisz. Zimna rzeczywistość niepewności może być przyczyną twojego rozczarowania. Przyczyną tego cierpienia jest twój brak świadomości tego, kim jesteś i dlaczego żyjesz. Ponieważ żyjesz ciągle bez - (obok -) siebie i polegałeś na przedmiotach zewnętrznych, rezultatem tego jest twój umysł, twoje serce jest zranione.

Powinniście skupiać się na sobie i żyć w zależny od siebie, nie przywiązując się do zewnętrznych obiektów, bez ciągnięcia w różnych kierunkach przez różnych ludzi. Powinniście znaleźć wartość w sobie i stworzyć godną i wartościową egzystencję. Powinieneś zrobić z siebie osobę mocną i pewną siebie, którą nie jest łatwo zmienić. Oczywiście wymaga to poważnego poszukiwania siebie i potrzeby poznania siebie. Tylko wtedy możesz się wycentrować. Gdy jesteś w centrum, nie podążasz za obiektami zewnętrznymi, ale okazuje się, że to one podążają za tobą. Jak powiedział Mistrz Chao-chou: "Żyj 24 godziny samemu!" To smutne i żałosne, że rzeczywistość polega na tym, że żyjesz cały czas ze sobą, ale nie widzisz ani nie znasz siebie!

"Powinienem zdecydować się teraz, aby dowiedzieć się kim jestem; Powinienem zdecydować się na poznanie samego siebie. "

Wiesz już: "Droga do znalezienia się jest niemożliwa tylko za pomocą racjonalnego myślenia i słów. Jeśli będę nalegał na wypróbowanie tej metody, zawiodę, tak jak ja w przeszłości. " Zachodni filozof, Rene Descartes, powiedział słynne słowa: "Myślę, więc jestem". Wydawało się, że znalazł jasną odpowiedź i czuł, że jego istnienie jest zrozumiałe. Myślenie jest wynikiem świadomego myślenia. Kartezjusz stwierdził, że tylko działanie myślenia jest wyraźnym dowodem naszego istnienia.

Ale myślenie jest działaniem racjonalnym, a świadomość racjonalna zawsze pojawia się w formie "ja". To "ja" lubi rozróżniać rzeczy, oceniać i trzymać się tego, co postrzega jako moje. Lubi rozdzielać jedno od drugiego, rozróżniać i oddzielać dobro od zła. Zawsze widzi rzeczy w ten sposób, oceniając i porównując z innymi rzeczami. Z tego powodu rzeczywistość jest zaciemniona i widoczne są tylko wąskie, ograniczone formy fizyczne, a następnie są one nazywane "prawdą". Może się nawet okazać, że to jest prawdziwe "ja", a więc oddalasz się od prawdziwej natury rzeczy.

Dlatego mówimy, że naszej Prawdziwej Natury, którą tak naprawdę jesteśmy, nie można znaleźć przez racjonalne myślenie lub użycie słów. Po prostu nie ma sposobu, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie w ten sposób.

Po tej realizacji, można dojść do punktu, gdzie można wyciąć słowa i myśli z zakresu możliwych odpowiedzi na pytania. A jeśli masz szczęście i wytrwasz, zobaczysz swoją Prawdziwą Naturę i dowiesz się kim jesteś. Wtedy odnajdziesz siebie - całkowicie żywy. I będąc wyraźnie żywym, wszystko idzie dalej. Nagle twoje emocje stają się bardziej autentyczne i zrozumiałe, a Ty widzisz prawdziwego siebie.

To, co sprawia, że się poruszają Twoje myśli powinno być twoim centrum, powinieneś poczuć ten ruch. Następnie, będąc razem z tym; możesz naprawdę kochać, naprawdę się uczyć, naprawdę pracować i naprawdę śpiewać. Od tego momentu przeszkody już się nie pojawiają i czujesz się wolnym od jakichkolwiek ograniczeń.

Ganhwaseon to praktyka medytacyjna, która polega na badaniu hwadu. Hwadu to główna linia, linia punków w starożytnej historii osiągnięć. Jest to zagadkowe pytanie, które położy kres naszemu racjonalnemu myśleniu. Jest to zatem słowo przed słowami, które wynikają z myśli. To jest myśl przed myśleniem. Jest poza słowami i poza myśleniem. Hwadu przecina sposób myślenia i przecina wszelkie powstałe słowa. W ten sposób zapobiega racjonalnemu myśleniu i pozwala powrócić do królestwa Buddy. Dlatego, gdy hwadu zostaje rozwiązane, prawda zostaje odkryta.

Badanie hwadu obejmuje całe ciało i cały umysł: muszą być stale pełne hwadu. Kiedy ty i twój hwadu stajecie się jednym, wszystkie zróżnicowane myśli i iluzje znikają. Tak więc, jeśli znajdziesz odpowiedź na swój hwadu, natychmiast dojdziesz do oświecenia. Możesz wtedy jasno zidentyfikować, kim jest Budda, a potem ty i ja stajemy się jednym i obaj razem jednoczymy się z pustą przestrzenią.

W codziennym życiu przekonasz się, że jak masz swój hwadu w głowie, nie chwiejesz się nawet w trudnych sytuacjach. Nie trzęsą Tobą emocje i nie panuje nad Tobą racjonalne myślenie. Nie rozdzielasz jednych rzeczy od drugich i nie porównujesz jednej rzeczy do drugiej. Nie zostaniesz zraniony ani nie złościsz się.

W ten sposób twoje codzienne życie staje się spokojne i szczęśliwe. I ostatecznie, jeśli rozwiążesz swój hwadu, możesz widzieć siebie jasno jak nigdy wcześniej. Cel twojego życia staje się jasny i nie martwisz się, gdzie iść i co robić, ponieważ jesteś skoncentrowany w chwili obecnej. Tak więc, gdziekolwiek się udasz, z pewnością staniesz twarzą w twarz z życiem i możesz teraz naprawdę stać samotnie we wszechświecie.

Teraz w końcu stałeś się sobą i możesz zobaczyć swoją Prawdziwą Naturę. Tak uwolniony od uprzednich nacisków i przeszkód, twój duch pozostaje wolny i chociaż twoje ciało może cierpieć, ty sam nie.

Więc weź hwadu i zbadaj go z całą swoją mocą. Gdy będziesz postępować wolny od wszelkich racjonalnych myśli, w momencie, w którym rozwiążesz swój hwadu, będziesz Buddą tu i teraz. Każde twoje działanie jest działaniem Buddy - żaden ślad nie pozostaje w działaniu Buddy. Tak jak ptaki nie zostawiają żadnego śladu na niebie; są po prostu piękne.

Korea starannie zachowała tradycję praktyki Ganhwaseon. Materiał, który właśnie przeczytaliście, pochodzi z nauk mistrzów Seona, o których zawsze nauczali w salach seon.

Jeśli jesteś w stanie przyjść i dołączyć do nas w praktyce, wtedy doświadczysz nowego świata, który jest podobny do prawdy niebieskiego nieba.

A więc jeszcze raz zadaj sobie pytanie ...

"Kim jestem?"

Odpowiedz natychmiast, bez wahania, bez racjonalnego myślenia.

Tylko odpowiedz…


źródło: http://www.buddhism.org ; http://www.koreanbuddhism.net/

tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2018)

32 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page