top of page

o Mistrzu Zen Seung Sahn'ie


DSSN Seung Sahn zen master
Mistrz Zen Seung Sahn; źródło: wikipedia.org

Seung Sahn (1927-2004) był znanym koreańskim mistrzem buddyzmu Zen. Przybył do Stanów Zjednoczonych w 1972 roku i założył kilka ośrodków buddyjskich, w tym również własną linię szkoły Kwan Um School of Zen. Był również autorem kilku książek na temat buddyzmu Zen, w tym "Dropping Ashes on the Buddha" i "The Compass of Zen".


Seung Sahn był znany ze swojego prostego i bezpośredniego podejścia do uczenia buddyzmu. Często używał przykładów z codziennego życia, aby pomóc swoim uczniom zrozumieć głębsze znaczenie buddyzmu. Jego styl był często określany jako "koan-drenched", co oznacza, że ​​często używał koanów (zagadnień Zen) jako narzędzi do prowokowania przebudzenia u swoich uczniów.


Był również zaangażowany w działalność charytatywną i działalność na rzecz pokoju. Współpracował z różnymi organizacjami, aby pomóc ofiarom wojny w Azji i na Bliskim Wschodzie, a także angażował się w działalność na rzecz pokoju między Koreą Północną a Południową.


Pozostawił po sobie trwały wpływ na buddyzm Zen i na jego uczniów. Jego prosty i bezpośredni styl uczenia inspiruje wielu ludzi do praktyki i rozwoju duchowego. Jego działalność charytatywna i działalność na rzecz pokoju również przyczyniły się do pozytywnych zmian w świecie.


Był również znany ze swojego niezwykle silnego ducha i determinacji. Jako młody człowiek, pochodził z biednej rodziny i musiał pracować ciężko, aby utrzymać się na studiach. Jego praktyka buddyzmu Zen również wymagała wielu poświęceń i wyrzeczeń. Przez wiele lat praktykował samotnie w górach, zmagając się z trudnymi warunkami pogodowymi i brakiem żywności. Jego determinacja i poświęcenie były inspiracją dla wielu ludzi i pomagały mu przeprowadzić swoje przesłanie do ludzi na całym świecie.


Seung Sahn był również znany ze swojego poczucia humoru i dystansu do siebie. Często mawiał, że buddyzm Zen to "nic poważnego", a jego uczniowie opowiadają historie o jego żartach i nonszalancji. To poczucie humoru pozwalało mu przełamywać bariery i pomagać ludziom w łatwiejszym zrozumieniu buddyzmu.


Pozostawił po sobie wielu oddanych uczniów, którzy kontynuują jego przesłanie i praktykę buddyzmu Zen. Jego ośrodki buddyjskie i książki nadal inspirują ludzi na całym świecie, a jego dziedzictwo jest ciągle żywe i ważne. Jego nauki i przykład życia pozostają ważnym źródłem inspiracji dla tych, którzy szukają duchowego rozwoju i pokoju wewnętrznego.


Pokaż mi swoje 'Ja'


John był zafascynowany buddyzmem Zen i postanowił pojechać do ośrodka Seung Sahna, aby uczyć się od niego. Kiedy przybył, Seung Sahn poprosił go, aby pokazał mu swoje "ja". John był zdezorientowany i nie wiedział, co ma zrobić. Seung Sahn powiedział mu: "Twoje 'ja' jest twoim ciałem, twoją mową i twoim umysłem. Pokaż mi to."


John wskazał palcem na swoje ciało, mówiąc: "To jest moje ciało." Seung Sahn odpowiedział: "To nie jest twoje 'ja', to tylko ciało. Pokaż mi swoje 'ja'." John spróbował pokazać swoją mowę, mówiąc: "To jest mój głos." Seung Sahn powiedział: "To nie jest twoje 'ja', to tylko głos. Pokaż mi swoje 'ja'."


W końcu, John zrozumiał, że nie ma nic do pokazania i powiedział: "Nie mogę pokazać ci swojego 'ja', ponieważ nie ma nic do pokazania." Seung Sahn powiedział: "Dokładnie, twoje 'ja' to nic. To tylko myśli, emocje i iluzje. Kiedy przestaniesz myśleć, że masz 'ja', odkryjesz swoje prawdziwe 'ja', to jest istotą buddyzmu."


Ta historia pokazuje, jak Seung Sahn używał prostych i bezpośrednich metod, aby pomóc swoim uczniom zrozumieć głębsze znaczenie buddyzmu Zen i poznać swoje prawdziwe "ja". Jego metoda uczenia polegała na prowokowaniu przebudzenia poprzez zadawanie trudnych pytań i wykorzystywanie codziennych sytuacji, aby pomóc uczniom rozwinąć świadomość i poznać prawdę o sobie.

21 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page