top of page

Matra światła; mantra Buddy Vairocany

Tłumacząc ją znaczy tyle co: "Chwała niezawodnej pieczęci Buddy Vairocany, która oświetla niezrównany klejnot lotosu nieskończonego światła, wspaniałości i mocy"


WonHyo Kunsunim podkreślał zasługi płynące z recytowania tej mantry w swojej książce "the road of comfort" 유심안락도(遊心安樂道) mówiąc, że "Jeśli osoby mające wiele przewinień usłyszą tą mantrę dwa, trzy lub nawet siedem razy, cała zła karma zostanie usunięta. Nawet jeśli po śmierci wpadnie do najgorszego z piekieł poprzez działanie dziesięciu demonów oraz czterech złych czynów, możliwe jest uzyskanie wyzwolenia, jeśli mantra została zapamiętana.

Szczególnie gdy glebę lub piasek umieści się w misce i wyrecytuje mantrę 108 razy, rozsypie się piasek na ciele i na cmentarzu bądź grobie, światło Buddy Virocany dotrze do zmarłego i zniszczy wszystkie przewinienia, doprowadzając go do Czystej Krainy w Zachodnim Raju"


Mantra Buddy Vairocany (Kosmicznego Buddy) wymawiana jest:

'oṃ amogha vairocana mahāmudra maṇipadma jvāla pravarttaya hūṃ,' albo 'oṃ amogha vairocana mahāputra maṇipadma jvāla pravarttaya hūṃ'

[옴 아모가 바이로차나 마하무드라 마니 파드마 즈바라 프라바를타야 훔]

Dosłownie słowa tłumaczone są jako: on najdoskonalsze światło wielkiej pieczęci wysadzanej klejnotami lotosowymi wzrasta hum"


"Om" jest źródłem wszystkich mantr, oraz ma znaczenie oddania czci.


"Amogha" oznacza niezawodność, nie-pustość, nie daremność i doskonałość osiągnięć Buddy.


"Viroccana" to imię kosmicznego Buddy, centrum umysłu, zwanego również Daiyu (如 來 來). Jest to ciało prawdy Buddy, ogień jest symbolem jedności kosmicznej, która obejmuje cały wszechświat wytwarzając nieskończone światło, tak jak światłość słońca usuwa wszelkie mroki tak jasność vairoccany oświetla wszelkie rzeczy. Vairocana jest Buddą nieskończonego światła. Jest źródłem wszelkiego rodzaju istot, w tym człowieka, jako ciało buddyjskie leżące w cnotach wszystkich ciał niebieskich.


"Mahāmudra" oznacza pieczęć Buddy. To jest jasna mądrość Buddy, która pokonuje całe cierpienie i zło.


"Manipadma" oznacza "klejnot w lotosie", prawdopodobnie odnosi się do bodhisattwy zwanego manipadma, "lotosowy-klejnot" albo KwanSeumBosal (Avalokitesvara) i związana jest z Buddą Amithabą oraz jego Czystą Krainą. Amitabul i KwanSeum prowadzą do zachodniego raju, Czystej Krainy, gdzie wszystkie istoty mogą się odrodzić.


"Jvāla pravarttaya" oznacza tyle co "Światło Buddy! Niech świeci Światło!"


"Hum" jest zakończeniem wszystkich mantr.


https://soundcloud.com/jammin042/mantra-of-enlightenment


tłumaczenie kor.-ang.: BupSahnSunim

tłumaczenie ang.-pl.: Bopson Michał Kowalczyk (2017 r.)

49 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page