top of page

Mahakaśjapa czeka na nadejście Buddy przyszłości


Każdy chyba zna wielkiego ucznia Buddy - Mahakaśjapę. Jedną z najpopularniejszych historii jest ta, jak ujrzał kwiat na górze sępa. Znanych jest kilka innych opowieści o tym jak spotkał Buddę, czy przybył jako jeden z nielicznych, już po tym jak Budda odszedł w Nirwanę... nie będę ich więc ponownie przytaczał, dzisiaj mam dla Was inną historię dotyczącą pierwszego patriarchy:


Ciało Mahākāśyapy zostało umieszczone pod górą Kukkutapada, gdzie mówi się, że pozostanie aż do pojawienia się Maitrei (Buddy przyszłości). Patriarcha ma za zadanie przekazać szaty Siakjamuniego Majtrei. Sutry w Pali mówią, że istoty w czasach Maitreyi będą znacznie większe niż za czasów Sakjamuniego. W jednym proroctwie jego uczniowie są pogardliwie nastawieni do Mahākāśyapy, którego głowa nie jest dla nich większa niż owad. "Jak tak mała istota mogłaby być oświecona?!" pytają. Szata Gautama Budda ledwo zakryła dwa palce, sprawiając, że ludzie zastanawiali się, jak malutki jest Gautama Budda. Majtreja objaśnia przyszłym istotom jak to kiedyś Budda Siakjamuni objaśniał Dharmę na świecie i jak wiele ten świat się różnił, ale Dharma i natura nadal jest taka sama.

Mahakaśjapa nie był obecny podczas śmierci Buddy, ale jak wspomniałem wyżej pojawił się później i to jemu przypadł zaszczyt podpalenia stosu pogrzebowego Błogosławionego. Mahakaśjapa został również pierwszym patriarchą wg. tradycji zen. Chociaż związana jest z tym opowieść o przekazie poza umysłem - gdzie Budda wskazuje go jako tego, który przejmuje Jego Dharmę, to w rzeczywistości powód następstwa jest bardzo prosty. Od lat to najstarszy uczeń prowadzi główną linię szkoły. Dharmę dziedziczy się z "ojca" na "syna". Pamiętajmy, że Sariputra i Moggallana - dwaj główni uczniowie Buddy, odeszli jeszcze przed śmiercią Nauczyciela. Tym samym Mahakaśjapa był 3 w kolejności do dziedziczenia Dharmy. Taki zwyczaj przekazu praktykowany jest po dziś dzień w szkołach na wschodzie.


Chcesz poczytać więcej?

Subskrybuj www.centrum-medytacji.com, aby czytać dalej ten post.

Subskrybuj
24 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page