top of page

Lao Tzu


china town, chińskie miasto, mur

w tym artykule przeczytasz o:


- kim był LaoTzu i jakie były jego nauki

- więcej o taoizmie

- o najważniejszej księdze taoizmu

- przytoczę również opowiadania związane z tą postacią

- w jaki sposób przekazywano nauki taoistyczne


Wielki chiński mistrz


Lao Tzu, znany również jako Laozi, był starożytnym chińskim filozofem i mistykiem, który żył pomiędzy 604 a 531 r. p.n.e. Wierzy się, że był on twórcą klasycznej chińskiej filozofii zen i jednym z pierwszych twórców taoizmu.


Taoizm, którego nazwa pochodzi od słowa "Tao" (czytanego jako "dao"), jest filozofią opartą na idei bezkształtnego, niezmiennego i niezrozumiałego pierwiastka wszechświata, który jest źródłem wszystkiego. Lao Tzu uważał, że wszystko w naturze i w świecie jest częścią Tao i że ludzie powinni dążyć do harmonii z tą niezmienioną esencją, aby osiągnąć pokój i szczęście.


Najważniejszym dziełem Lao Tzu jest księga "Tao Te Ching", która zawiera 81 krótkich rozdziałów pełnych mądrości i wskazówek dotyczących życia. Księga ta jest uważana za klasyczne dzieło chińskiej filozofii i jest nadal popularna i używana jako źródło inspiracji i nauki dla taoistów na całym świecie.


Lao Tzu uważał, że wszechświat jest pełen sprzeczności i że człowiek powinien dążyć do równowagi pomiędzy przeciwieństwami, takimi jak śmierć i życie, miłość i nienawiść, dobro i zło. W swoich naukach nacisk kładł na prostotę i minimalizm, twierdząc, że im mniej człowiek posiada i dąży do rzeczy, tym bardziej jest szczęśliwy i harmonijny z Tao.


W dzisiejszych czasach taoizm nadal jest praktykowany w Chinach i na całym świecie jako religia i filozofia życiowa, a wiele z jego nauk i idei jest uważane za aktualne i ważne dla współczesnego świata. Taoizm nacisk kładzie na połączenie człowieka z naturą, umiarkowanie i szacunek dla innych ludzi i środowiska. Wiele z jego zasad, takich jak szacunek dla starości i dbanie o równowagę w życiu, jest również ważne dla współczesnego społeczeństwa.


Lao Tzu pozostaje jednym z najbardziej znaczących i cenionych filozofów w historii Chin i jego nauki i idee nadal mają wpływ na kulturę i społeczeństwo na całym świecie. Jego księga "Tao Te Ching" jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł filozoficznych i jest często czytana i studiowana przez filozofów, naukowców i ludzi poszukujących duchowej wiedzy i inspiracji.


Jedną z popularnych opowieści związanych z Lao Tzu jest historia o jego odejściu z państwa. Legendy mówią, że Lao Tzu był wielkim filozofem i mędrcem, który pracował jako archiwista w państwie. W pewnym momencie, czując się zmęczony i zaniepokojony chaosem i niesprawiedliwością panującymi w społeczeństwie, postanowił odejść i udać się w podróż.


Gdy Lao Tzu opuszczał państwo, strażnik na granicy spytał go, aby opisał swoją wiedzę i filozofię, zanim opuści kraj. Lao Tzu zaczął pisać swoje nauki w postaci księgi, która później stała się znana jako "Tao Te Ching". Księga ta stała się jednym z najważniejszych dzieł filozoficznych w historii i jest nadal czytana i studiowana przez ludzi na całym świecie.


Po napisaniu księgi, Lao Tzu kontynuował swoją podróż i nigdy już nie powrócił do państwa. Opowieść ta ukazuje, jak Lao Tzu opuścił swoje życie w państwie i poświęcił się na poszukiwanie prawdy i duchowego rozwoju. Jego działania i nauki stały się inspiracją dla wielu ludzi, którzy poszukują duchowego rozwoju i harmonię z naturą.


W niektórych tradycjach mówi się, że "Tao Te Ching" zostało spisane przez uczniów Lao Tzu, którzy uwiecznili jego nauki i filozofię, a nie osobiście przez samego nauczyciela. Inne wersje mówią, że księga została spisana przez Lao Tzu, ale była ona przekazywana ustnie przez jego uczniów przez wiele pokoleń, zanim została wreszcie spisana i rozpowszechniona szerzej.


Niezależnie od tego, kto dokładnie spisał "Tao Te Ching", ważne jest, że jego nauki i idee były przekazywane i kontynuowane przez wiele pokoleń. Księga ta stała się ważnym źródłem filozoficznej wiedzy i inspiracji dla wielu ludzi i jest nadal ceniona i studiowana w wielu kulturach. To właśnie jego nauki o Tao, czyli Drodze, i harmonii z naturą, które stały się kluczowe dla filozofii taoizmu, jednej z najważniejszych tradycji filozoficznych i duchowych w Azji.

14 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page