top of page

Klasztor Samye w Tybecie


samye, tibet
Klasztor Samye; źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Samje

Klasztor Samye jest uważany za pierwszy klasztor buddyjski założony w Tybecie, założony w VIII wieku przez Padmasambhavę i Śrīdhara Rāja. Klasztor jest znany z pięknych fresków i rzeźb oraz jest ważnym miejscem kultu dla tybetańskiej szkoły Nyingma.

Jest to ważne miejsce dla tybetańskiej kultury i religii, a także popularne miejsce dla turystów i pielgrzymów, którzy przybywają, aby odwiedzić i medytować w klasztorze.

Klasztor Samye jest również znany z tradycyjnego tybetańskiego stylu architektury, z charakterystycznymi dachami z czerwonego drewna i złotych ornamentów.

Klasztor znajduje się w pobliżu wsi Samye, około 90 km na południowy zachód od Lhasy.


Tradycyjny tybetański styl architektury


Tradycyjny tybetański styl architektury jest charakterystyczny dla budynków sakralnych i mieszkalnych w Tybecie i regionach Himalajów, takich jak Bhutan, Nepal i Indie. Charakteryzuje się on przede wszystkim przez swoją prostotę i funkcjonalność, a także przez swoją zgodność z krajobrazem i klimatem.


Budynki tybetańskie są zwykle zbudowane z drewna i kamienia, często z czerwonego drewna i kamienia wapienno-piaskowego, które są dostępne w regionie. Dachy budynków są zwykle pokryte strzechą, z kątami nachylenia, które są dostosowane do warunków klimatycznych.


Wewnątrz budynków, można znaleźć wiele pięknych fresków i rzeźb, które przedstawiają buddyjskie postacie i symbole. Wiele budynków posiada również tarasy, które służą do medytacji i modlitwy.


Styl architektury jest również wyrażony przez budowanie kompleksów klasztornych, które składają się z wielu budynków, które służą różnym celom, takim jak mieszkania dla mnichów, sal medytacyjnych i pomieszczenia na szaty.


Tradycyjny tybetański styl architektury jest ważnym elementem kultury i historii Tybetu.


Nyingma w Polsce


W Polsce znajduje się kilka szkół i ośrodków związanych z tradycją Nyingma. Jednym z nich jest Ośrodek Dharmaczandra w Górach Świętokrzyskich, który jest członkiem międzynarodowej sieci ośrodków buddyjskich Nyingma. Ośrodek oferuje regularne medytacje, kursy i retraity, a także organizuje wykłady i spotkania z nauczycielami tradycji Nyingma.


możesz skorzystać również z naszej listy ośrodków medytacji, aby znaleźć miejsce dogodne dla siebie:
14 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page