top of page

Kamienny ogród zen w Ryoan-ji, Japonia


ryoan ji, zen garden, stone
Kamienny ogród zen w Ryoan-ji; źródło: https://www.japan-guide.com/e/e3909.html

Ryoan-ji to jedno z najbardziej znanych zaikido w Japonii, znajdujące się w Kioto. To starożytne i skromne miejsce jest uważane za jeden z najważniejszych dziedzictw kultury japońskiej i jest często odwiedzane przez turystów i miłośników sztuki z całego świata.


Założony w XV wieku, Ryoan-ji składa się z kamiennego ogrodu zen i budynku z czternastoma pokojami dla mnichów. W centrum ogrodu znajduje się kompozycja 15 kamieni, które tworzą prostokątną figurę na tle muru z kamieni i trawy. Kamienie te są uważane za jedną z najbardziej tajemniczych i niezrozumiałych kompozycji sztuki w Japonii, a ich sens jest przedmiotem wielu teorii i interpretacji.


Kompozycja 15 kamieni w ogrodzie Ryoan-ji jest tak ułożona, że z którejkolwiek strony nie staniemy, zawsze będzie jeden kamień, którego nie będziemy widzieć. Ta tajemnicza kompozycja jest często interpretowana jako metafora filozofii zen, która uczy, że prawdziwe doświadczenie można osiągnąć tylko poprzez własne doświadczenie i medytację, a nie przez poznanie lub wiedzę. Kamienie są więc symbolem tego, że prawdziwe poznanie jest niedostępne dla naszego zmysłowego postrzegania i że należy je osiągnąć poprzez głębsze, wewnętrzne doświadczenie.


Ryoan-ji jest uważane za jeden z najważniejszych symboli japońskiej filozofii zen i jest często odwiedzane przez tych, którzy szukają spokoju i refleksji. Ogrody zen są uważane za formę medytacji i są projektowane tak, aby umożliwić odwiedzającym skupienie się na chwili obecnej.


Miejsce jest również znane ze swoich unikalnych cech architektonicznych, takich jak ceglane mury i drewniane dachy, które są charakterystyczne dla tradycyjnej japońskiej architektury. W budynku znajdują się także liczne dzieła sztuki, takie jak rzeźby i malarstwo, które ilustrują filozofię zen i japońskie tradycje.


Ryoan-ji jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Japonii i jest często odwiedzane przez turystów i miłośników sztuki z całego świata. Jest również jednym z punktów na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


W ostatnich latach Ryoan-ji stało się również popularne wśród turystów za sprawą swojej rosnącej popularności w Internecie i mediach społecznościowych, co przyciąga tysiące odwiedzających rocznie.


Chociaż Ryoan-ji jest często odwiedzane przez turystów, jest również ważne dla miejscowej społeczności i jest często używane jako miejsce medytacji i refleksji przez miejscowych mnichów i wyznawców filozofii zen.


W każdym razie, Ryoan-ji jest niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zaikido w Japonii i jest obowiązkowym punktem na liście każdego turysty lub miłośnika sztuki, który odwiedza Japonię. Z jego tajemniczą kompozycją kamieni i pięknym ogrodem zen, Ryoan-ji pozostaje jednym z najważniejszych symboli japońskiej kultury i sztuki.

40 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page