top of page

Josho Adrian Cirlea: Misa wypełniona wodą


Misa, Josho Adrian Cirlea, nembutsu
Misa wypełniona wodą. https://www.riverhillgardensupplies.com/p/adezz-corten-steel-water-bowl-d150cm-x-h31cm

Rennyo Shonin powiedział: „Nie ma serca, które jest dalekie Amidzie, jednakże zakryta misa z wodą nie jest w stanie odbić księżyca”.

Pewnego razu mój przyjaciel zadał mi następujące pytanie:


Dlaczego dzieje się tak, że jedna osoba jest gotowa na przyjęcie Nembutsu, a inna najwyraźniej nie? Biorąc pod uwagę to, że Nembutsu pochodzi wyłącznie od samego Buddy, jak nauczał Shinran Shonin, to czy Amida Budda wybiera między tymi, których chce już teraz uratować, a tymi, których jeszcze nie?


Oto moja odpowiedź: Wyobraź sobie, że ktoś kocha cię bezwarunkowo, ale dla ciebie nie ma to żadnego znaczenia. Miłość tej osoby jest zawsze przy tobie, ale ponieważ nie dostrzegasz tego, nie możesz jej poczuć.


Jest jeszcze jedna metafora, która została użyta przez Mistrza Rennyo:


Księżyc odbija się w każdej misie pełnej wody, lecz niektóre naczynia są zakryte. Tak więc księżyc nie jest winny temu, że jego obraz nie odbija się w zakrytej misie. W ten sam sposób możesz stać się otwarty lub zamknięty na przesłanie Pierwotnego Ślubowania Amidy, chociaż Światło Amidy (Współczucie) zawsze na ciebie świeci.


Amida Budda nie wybiera „między tymi, których chce uratować teraz, a tymi, których nie chce jeszcze uratować”, lecz niektórzy ludzie po prostu nie są otwarci na Jego wezwanie, podczas gdy inni są.


Niektórzy mogą zapytać: Co musimy zrobić, aby otrzymać shinjin (wiarę w Amidę)?


Mistrz Rennyo powiedział w „Rennyo Shonin Goichidaiki Kikigaki” („Tak właśnie słyszałem od Rennyo Shonina”):


Niezależnie od naszych wątpliwości, jeśli słuchamy uważnie całym sobą, otrzymamy shinjin (wiarę) z powodu Wielkiego Współczucia Amidy. Buddyjskie nauczanie zaczyna się i kończy na słuchaniu.


Tak więc w naszej tradycji słuchanie nauk jest bardzo, ale to bardzo ważną sprawą. Powinieneś słuchać wciąż na nowo, aż pewnego dnia staniesz się otwarty i otrzymasz shinjin (wiarę). Słowa „otrzymamy shinjin z powodu Wielkiego Współczucia” pokazują, że shinjin pochodzi od Amidy, ale pierwsza część „jeśli słuchamy uważnie całą naszą istotą” pokazuje, co musimy zrobić, jeśli chcemy otrzymać dar wiary od Amidy.


Jak napisał w swoim wierszu mój przyjaciel na drodze Nembutsu, Jason Ranek:


Odkryj swój kubek

by otrzymać deszcz Dharmy.

Wtedy wiara i Nembutsu

naturalnie powstaną.


Jeśli ktoś nie słucha głęboko nauk, tylko jest przepełniony ideami własnej mocy (osiągnięcia Stanu Buddy tylko własnymi wysiłkami), nie może otrzymać shinjin (wiary) i Nembutsu (które jest naturalną manifestacją shinjin). Shinjin i Nembutsu nie są siłą narzucane naszym sercom przez Amidę Buddę, więc jeśli ktoś nie wykazuje zainteresowania nauczaniem buddyjskim, a zwłaszcza naukami o Pierwotnym Ślubowaniu Amidy (18-te Ślubowanie), nie może otrzymać wiary.

Sprawy te są bardzo proste, a jednocześnie bardzo głębokie. Moim zdaniem nie powinniśmy komplikować naszych umysłów, tylko słuchać Dharmy raz za razem, a wówczas wiara zostanie nam dana.


Oryginał nauczania znajduje się pod adresem:

https://twitter.com/RCirlea/status/1661391966758682624?cxt=HHwWgIC2tZ_MuY4uAAAA

Przetłumaczył dla Was – Michał Pasternak

NAMO AMIDA BUTSU

Polecam następujące strony, gdzie przeczytać i posłuchać możecie więcej nauk Josho Adriana Cirela [artykuły w językach: angielskim, hiszpańskim, rumuńskim i rosyjskim]:


https://amida-ji-retreat-temple-romania.blogspot.com/

https://www.facebook.com/Josho.Adrian.Cirlea/

https://vk.com/amidaji

https://www.youtube.com/@JoshoAdrianCirlea


20 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page