top of page

Joga - od czego zacząć?

Hatha joga

Pod słowem "Joga" tak naprawdę kryje się spory zestaw różnych praktyk fizycznych ale również duchowych. Joga bowiem za podstawowe zadanie ma łączyć świat duchowy z fizycznym, ciało oraz nasz umysł w celu osiągnięcia harmonii ze światem.

To co kojarzymy jako podstawowy zestaw ćwiczeń fizycznych to w zasadzie Hatha Joga i jest to jedynie jednak z wielu ścieżek, którą możemy podążać jako adept. Różne szkoły jogi będą kładły większy bądź mniejszy nacisk na inne elementy. Różnić się może podejście i technika. Jednak to jak z wielką górą do której można podejść od różnych stron. Naszym wspólnym celem jest dotrzeć na szczyt, ale możemy dokonać tego idąc różnymi ścieżkami.


Podczas praktyki Hatha Jogi wykonujemy różne pozycje zwane asanami. Jednak nie jest to jedyna stosowana technika. Asany łączymy ze sposobami oddychania - pranajama, czy stosujemy różne ułożenia dłoni - mudry. Na końcu włączamy również śatkarma - wewnętrzne oczyszczenie. Dzięki temu nasza energia życiowa zwana praną swobodniej przepływa przez ciało. Jako, że ciało i umysł stanowią jedno to wspólna, wzajemna praca obu oczyszcza siebie wzajemnie. Ciało zachowuje zdrowie, umysł czystość i przejrzystość. Jednak nie każdy instruktor będzie skupiał się na tych wszystkich aspektach jogi. Niektórzy poświęcają uwagę jedynie asanom. Czy to źle? Każdy z nas jest inny. Wszystko zależy również od Twojej wewnętrznej potrzeby. Warto wiedzieć o tych różnicach i spróbować wizyty u kilku instruktorów, tak aby dopasować praktykę jogi pod siebie. Początkowo natomiast nie ma co się rzucać na głęboką wodę i same asany jak najbardziej wystarczą.


Czy joga jest dla wszystkich?

Kilka dni temu zadzwoniła do mnie starsza Pani z prośbą o doradzenie jej technik medytacji. Zależało jej na ścieżce duchowej, uspokojeniu umysłu, jednak nie chciała łączyć tego z religiami, a dodatkowo obawiała się, że w tak starszym wieku nie podoła z wieloma możliwościami fizycznie. Mimo to poleciłem jej znaną mi instruktorkę jogi.

Ostatecznie każdy może praktykować jogę, tutaj zasadniczą kwestią jest słuchanie własnego ciała. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać jakiejś asany rozciągając się tak mocno jak robi to instruktor nic nie szkodzi. Nasza fizyczno-umysłowa praca i tak się dokonuje. Przeforsowanie z robieniem czegoś na siłę nie ma też sensu. Nie twierdzę, że nie możesz zrobić sobie krzywdy. Należy po prostu dopasować zestaw technik do swoich możliwości.

Jeśli nadal masz obawy co do swojego stanu zdrowia i możliwości łączenia go z jogą zalecam kontakt z lekarzem i specjalistą i skonsultowanie na ile możesz sobie pozwolić i jakich pozycji unikać.


W rzeczywistości każda początkująca osoba powinna zacząć praktykę od prostych technik i stopniowo uczyć się wchodzenia w bardziej zaawansowane asany. Nasze ciało na początku może nie być wystarczająco elastyczne. Niezależnie od tego na jakim etapie praktyki będziesz, pamiętaj że to nie jest wyścig i zawsze jako priorytet stawiaj swoje bezpieczeństwo. Stawiaj małe kroki sprawdzając ile poddaje się Twoje ciało.


Dwie podstawowe pozycje

Jeszcze raz przypomnę: nie śpiesz się. Wykonuj te pozycje powoli. Pamiętaj o oddechu. Po każdej wykonanej pozycji zatrzymaj się na moment, zrób sobie krótką przerwę na macie. Zwłaszcza jeśli była dla Twojego ciała obciążająca. Obserwacja oddechu najlepiej wskaże Ci, które pozycje wymagają krótkiej przerwy. Przechodząc między pozycjami również zatrzymuj ciało w pozycji na długość kilku oddechów.


Pozycja dziecka


child asana pozycja dziecka joga yoga
Pozycja dziecka; źródło http://www.santosha.com/bala.html

To jedna z prostszych pozycji w jodze od której z powodzeniem możesz zacząć swoją praktykę w domu, nawet jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany na wizytę w ośrodki i zajęcia w grupie. Pozycja ta pozwala zrobić sobie przerwę, która uspokaja nas wewnętrznie i uwalnia z zewnętrznych napięć. Nawet jeśli nie praktykujesz regularnie jogi możesz użyć tej pozycji w dowolnej chwili w celu odprężenia. Asana ta w delikatny sposób rozciąga mięśnie, dolne partie pleców, kręgosłup, ramiona, uda, kolana, biodra, stopy oraz kark.


Uważaj na tą pozycję jeśli masz problemy z kolanami albo kostkami. Nie zaleca się stosowania jej kobietom w ciąży oraz osobom z wysokim ciśnieniem krwi.


Jeśli nie sięgasz głową do samej ziemi nie bój się zmodyfikować pozycję używając np. poduszki albo klocka do jogi. Oprzyj głowę na niej/nim. Jeśli znów masz problem ze stopami w tej pozycji możesz użyć zwiniętego materiału np. ręcznika.


Podczas wykonywania tej pozycji koncentruj się na rozluźnieniu mięśni pleców i oddechu.


Pies z głową w dół


downward dog, asana pose, pozycja pies z głową w dół
Pies z głową w dół; źródło: https://www.yogateket.com/blog/adho-mukha-svanasana-downward-facing-dog

Pies z głową w dół to druga najpopularniejsza pozycja. Wzmacnia ramiona, plecy oraz barki. Równocześnie rozciąga ścięgna stóp i podkolanowe. Świetnie pomaga na ból pleców.


Uważaj na stosowanie tej pozycji jeśli cierpisz na zespół cieśni nadgarstka lub ogólnie masz problemy z nadgarstkami. W momencie gdy głowa jest pochylona w dół pozycje nie są odpowiednie dla osób z wysokim ciśnieniem. Dlatego podobnie jak pozycja dziecka i tutaj odradza się stosowania tej pozycji w takim przypadku. Również i tutaj odradza się stosowanie pozycji w czasie ciąży.


Jeśli odczuwasz problem z nadgarstkami możesz zmodyfikować tę pozycję z łokciami na ziemi. Spróbuj też podłożyć bloki pod dłonie, może to pomóc w ich odciążeniu.


Pies w dół to skuteczna pozycja jogi, która może pomóc złagodzić chroniczne bóle spowodowane siedzącymi, napiętymi ścięgnami podkolanowymi. Oto przewodnik krok po kroku, jak wykonać psa w dół:


1. Rozpocznij od rozstawienia szeroko rąk. Upewnij się, że kolana znajdują się nieco za biodrami. Dłonie rozstaw na szerokość barków. Palce rozstaw szeroko.

2. Twoje ciało powinno przypominać odwróconą literę "V".

3. Pamiętaj o głębokim wdechu i wydechu.


Możesz spróbować przejścia z pozycji dziecka do pozycji psa z głową w dół. W tym celu z pozycji dziecka przejdź w postawę, opierając się na kolanach i dłoniach o ziemię. Możesz też zrobić odwrotnie, spróbować przejść z pozycji psa z głową w dół do pozycji dziecka.


Te dwie pozycje to świetny zestaw na start. Poćwicz trochę i z czasem zadbaj o doskonalenie tych pozycji oraz dołożenie kolejnych.

14 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page