top of page

Jeden z najstarszych klasztorów buddyjskich - Swayambhunath w Nepalu


Swayambhunath, nepal
Swayambhunath; źródło: wikipedia.org

Klasztor Swayambhunath, znany również jako Stupa Monkey Temple, jest ważnym centrum buddyjskim w Katmandu, Nepalu. Został zbudowany w VI wieku i jest jednym z najstarszych buddyjskich klasztorów na świecie.


Stupa, która jest głównym budynkiem kompleksu, jest symbolem buddyjskiej mądrości i reprezentuje Buddę, który uosabia wszystko, co jest czyste i dobre. Wieża, która znajduje się na szczycie stupy, jest ozdobiona błyszczącymi kulami, które symbolizują buddyjskie oświecenie.


Kompleks klasztorny jest otoczony ścianami i tarasami, które są pełne buddyjskich rzeźb i malowideł. Wewnątrz kompleksu znajduje się wiele budynków i ołtarzy, w tym świątynia, w której można zobaczyć rzeźby postaci buddyjskich. Wokół klasztoru można zobaczyć wiele sprzedających swoje towary kramów, w których można zakupić pamiątki i rękodzieła.


Klasztor Swayambhunath jest popularnym miejscem dla turystów i pielgrzymów z całego świata. Wiele osób przyjeżdża, aby zobaczyć kompleks i pomodlić się w świątyni. W każdą sobotę odbywają się tutaj uroczyste ceremonie i modlitwy, w których uczestniczy tysiące wiernych.


Podsumowując, Klasztor Swayambhunath jest ważnym miejscem kultu i duchowego znaczenia w Nepalu. Jego historia, architektura i buddyjska symbolika przyciągają turystów i pielgrzymów z całego świata. Odwiedzenie tego klasztoru pozwala na lepsze zrozumienie buddyzmu i jego wartości.

8 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page