top of page

Jak znaleźć spokój w mieszkaniu pełnym ludzi


rodzina obiad, duża rodzina, big family, dinner

Wiele osób, zwłaszcza na początku swojej praktyki napotyka na takie problem jak znalezienie odpowiedniego miejsce do praktyki w mieszkaniu, które jest przepełnione domownikami. Gdy nie masz wolnego pokoju, albo masz ale nawet wtedy dociera do Ciebie hałas, może to utrudniać medytację.


Teoretycznie medytacja powinna pomóc nam odnaleźć się i skoncentrować nawet w hałaśliwych warunkach - w końcu praktykę formalną chcemy przenieść na codzienne czynności gdzie jesteśmy bombardowani bodźcami. Jednak nie bez powodu świątynie zlokalizowane są w cichych odosobnionych miejscach.


Kiedyś gdy tworzyłem grupę medytacyjną również tłumaczyłem ludziom, że zawsze pojawią się jakieś hałasy wokoło i musimy jedynie je obserwować, zauważać i wracać do swojej pracy. To nie zawsze jest jednak takie łatwe. Trafiła nam się sala gdzie pomieszczenie obok w tych samych godzinach były prowadzone wykłady teorii ze szkoły nauki jazdy. Ściany były wyjątkowo cienkie albo wydawały się takie cienkie przez to, że siedzieliśmy w naszym pomieszczeniu w kompletnej ciszy. To było bez sensu! Jedyny plus to taki, że nauczyliśmy się trochę o chłodnicy w aucie. Jednak nie po to ludzie przychodzili na warsztaty medytacji. Dlatego z jednej strony tak, docelowo powinniśmy akceptować wszystkie pojawiające się bodźce i próbować koncentrować się na naszej pracy jaką jest np. liczenie oddechów. Z drugiej strony jeśli to możliwe zadbajmy o jak najlepsze warunki. W końcu medytacja to trening naszego umysłu, a każdy do każdego treningu powinniśmy zbudować sprzyjające okoliczności aby zmaksymalizować efekt.


Medytuj w toalecie


Nie ma jednak nic złego w tym, że nawet w głośnym domu chcemy urządzić sobie miejsce dogodne do praktyki. Mój nauczyciel proponował aby po porannej toalecie zostać 5 minut dłużej i medytować na sedesie. Może to wydać się śmieszne, ale prawda jest taka, że chyba nikt nie przyczepi się do Ciebie o te 5 minut, bo domownicy nawet nie wiedzą co robisz. To znów działa nie tylko w taki sposób, że znajdujesz dla siebie miejsce, ale tworzy w Tobie dyscyplinę regularnej praktyki. Jeśli masz też problem ze znalezieniem czasu możesz zacząć od 5 minut na toalecie!


Powiedz innym, że medytujesz


Przede wszystkim powiedz innym domownikom, że chciałbyś chwilę pomedytować. Określ, że potrzebujesz o danej porze 30 minut i poproś aby nikt nie przeszkadzał Ci podczas medytacji. Udaj się do osobnego pokoju jeśli to możliwe. Jeśli hałas w domu jednak nadal Tobie przeszkadza możesz pomyśleć o słuchawkach i odtworzyć sobie nagranie "białego szumu". To może pomóc nieco oddzielić się od hałasu w domu, a nie będzie tworzyć dodatkowych niepotrzebnych bodźców. Jeśli lubisz spokojną muzykę, albo podkłady dźwięków z lasu, oczywiście też możesz je zastosować. Jeśli jednak nie zależy Ci na tle melodyjnym, biały szum to dobra alternatywa dla hałasu... albo po prostu użyj zatyczek do uszu.


Wstawaj wcześniej od innych


To jest świetne rozwiązanie. Kolejne, które buduje w Tobie dobrą dyscyplinę. Tak naprawdę wystarczy, że obudzisz się nieco wcześniej niż zawsze to robiłeś. To dobry, zdrowy nawyk. Sam stosowałem tą metodę na początku swojej praktyki. Mieszkaliśmy w 2 pokojowym mieszkaniu w 6 osób. Wstawałem wcześniej i siadałem na łóżku albo podłodze obok, czasami w kuchni i zaczynałem poranek od medytacji, gdy w domu było jeszcze cicho bo wszyscy spali.


Albo idź wcześniej spać


Wieczory z reguły bywają spokojniejsze. Być może część domowników u Ciebie już dawno śpi. Jeśli masz zwyczaj chodzenia późno spać, to udaj się do łóżka nieco wcześniej niż zawsze i najpierw zastosuj medytację.


Medytuj w kąpieli


Medytacja na toalecie może brzmi śmiesznie, ale kolejnym dobrym momentem jest po prostu kąpiel. To również jest czas tylko dla Ciebie, a jeśli dodatkowo bierzesz prysznic to dźwięk wody również zagłuszy domowników.

Możesz też rozważyć medytację z połączeniem brania zimnych prysznicy. To również dobre zdrowotne rozwiązanie.


Wyjdź na dwór


Możesz wyjść medytować do parku albo na łąkę. Co z zimą? Zawsze możesz stosować również medytację w ruchu. Powolny spacer z uważnością. To wykonasz niezależnie od pory roku. Jak widzisz medytacja nie zawsze musi wiązać się z siedzącą pozycją, matą czy poduszką.


Wejdź na dach albo udaj się do szopy za domem/garażu/piwnicy


Może masz w swoim domu takie miejsce? W pierwszej chwili możesz pomyśleć, że to nie najlepsze warunki, ale do medytacji naprawdę nie trzeba wiele. Weź ze sobą coś na czym możesz usiąść i po prostu medytuj. Ja również miałem szopę na narzędzia za domem gdzie po wyciągnięciu kosiarki na zewnątrz znajdowałem miejsce dla siebie do siedzenia. Na start spędzałem tam naprawdę długi czas i było nadzwyczaj przyjemnie. Przyjemniej niż w głośnym domu. Myślisz pewnie, że zamieniasz hałas na nieprzyjemny zapach stęchlizny? Jeśli zapach jest nieodpowiedni, możesz użyć kadzidełek - może to pomoże. Oczywiście to alternatywa dobra, jeśli faktycznie są tam w miarę godziwe warunki. Nic na siłę.


Medytuj w aucie


Jeżeli jesteś kierowcą to masz w zasadzie ułatwione zadanie. Możesz pojechać na jakiś mało ruchliwy parking i po prostu posiedzieć chwile w samochodzie.


Znajdź grupę albo ośrodek w swojej okolicy


Przede wszystkim ośrodek albo grupa z reguły jest w stanie zorganizować komfortowe warunki do medytacji, ale też szybko przekonasz się, że praktyka w grupie ma zupełnie inny wymiar. Wspólne działanie przynosi dyscyplinę i lepszą koncentrację. Podczas gdy medytujesz sam łatwo możesz wpaść w pułapkę okłamywania samego siebie. Czasami ciężko jest wysiedzieć ustalony czas, znajdujemy wymówki aby zakończyć medytację wcześniej, albo co chwilę zerkamy na zegarek aby sprawdzić ile jeszcze zostało. Gdy medytujesz w grupie nie pozostaje Tobie nic innego jak siedzieć i czekać do sygnału końca rundy medytacyjnej.


Dzięki temu możesz też poznać nowe ciekawe osoby, wymienić się doświadczeniami i poznać różne techniki medytacji. To jak mycie ziemniaków - możesz myć każdy z osobna i to jest OK, ale możesz wrzucić ziemniaki do miski z wodą i mieszać je, te ocierają się jeden o drugi i czyszczą wzajemnie z brudu - praktyka w grupie działa podobnie. We wspólnym działaniu szybciej osiągamy cel!


Sprawdź listę ośrodków na naszej stronie i znajdź ośrodek bądź grupę w swojej okolicy:
57 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page