top of page

Jak studiować Kong-an? - Hye-Am Sunim


Dzień zamykający Zimowe Odosobnienie


Kiedy Czcigodny Mistrz Hye-Am przebywał w Paljong-Sa w Seulu; w dniu zamknięcia Zimowego Odosobnienia poproszono go o Mowę Dharmy.

Wstąpił na podwyższenie i zaczął śpiewać Gathę:


Dziś ludzie widzą starożytną gwiazdę:

Dziś gwiazda świeciła starożytnym ludziom.

Dziś ludzie i starożytne czasy płyną niczym woda;

Oglądanie razem jasnej gwiazdy jest takie samo jak to.


"Kiedy Ty, uczeń, zajęty studiowaniem, osiągasz większą bliskość z Kong-anem, będzie odczuwał coraz bardziej uczucie znudzenia. Najwyższy czas przypomnieć sobie, że to znak wielkiego postępu i czas pełnego rozkwitu. Co więcej, jest to czas, w którym z niecierpliwością spoglądasz na samego siebie z czujną wątpliwością. Powrót do wątpliwości nigdy nie powinien być opóźniony.


Spoglądając na Hwa-du (Kong-an), jeśli badanie go jest czyste, nagle wchodzisz w spokojne miejsce. Gdy staniesz się spokojny, możesz wejść w Samadhi. Jednak w Samadhi mogą istnieć dwa rodzaje: Prawe Samadhi i zhańbione Samadhi. Należy również o tym pamiętać.


Kiedy moc Samadhi wzrośnie, twoje ciało i umysł będą naturalnie jasne przez nieskażoną wiarę; więc w końcu osiągniesz wielką czujność.


Powinieneś dobrze wykorzystać swój umysł, świetnie skoncentrowany w codziennych czynach. Poza tym, kiedy jesteś zajęty Studiowaniem, albo początkiem, albo końcem, nigdy nie powinieneś odchodzić od jasnego spokoju i czystości. Kiedy spokój będzie w pełni dojrzały, oświecenie będzie nieuchronne. Kiedy czystość jest w pełni dojrzała, jasność będzie wszechobecna.


Jeśli wysiłek polegający na powrocie do czujnej wątpliwości jest szczery i jeśli determinacja jest dokładna, wówczas, niezależnie od tego, czy porusza się, czy też nie, zewnętrzna perspektywa będzie również podobna do koloru jesiennego nieba: przejrzystego i jasnego. To jest moment, w którym twoje studium kwitnie w pełni. Jeśli utrzymasz to i będzie to dobrze podtrzymywał, jak powiedzieliśmy, twoja jasność będzie jak przezroczyste jesienne niebo, a twój spokój będzie jak zimny posiadacz kadzidła w starej świątyni.


Jeśli działanie umysłu nie jest zaciemnione, ale jest jasne w spokojnym bezruchu i czujności, twoje iluzoryczne i puste fizyczne przetrwanie doświadczy bycia poza światem ludzkości.


Rezultat tej czujności z Hwa-du będzie jak jedwabna nić zwisająca prosto z wysoka; przekonasz się, że nigdy nie zostanie ona zerwana w żaden sposób. Jeśli osiągniesz ten poziom, cały pył zostanie rozwiany, a jasność przeniknie wszystko. Ale oczywiście, w tej chwili, jeśli pozwolisz sobie na myśl o przebudzeniu i twierdzeniu, że jesteś oświecony, wtedy ta konsystencja i wyniosłość z przebudzonego umysłu natychmiast ustanie; na co musisz niezwykle uważać!


Na tym poziomie, ruch i bezruch zostaną połączone. Ponadto, gdy jesteś przytomny w czujnym umyśle i spokojny. Hwa-du będzie stale przebywać przed Twoimi oczami; tak jak na przykład odbicie światła księżyca w wodzie porusza się swobodnie zgodnie z falami, ale światło księżyca samo w sobie jest siatkowane przez fale. To, jest jakim jest, nigdy się nie porusza. Chociaż od czasu do czasu pojawia się skalanie i iluzja, jeśli natychmiast spytasz siebie o czujną wątpliwość, wtedy nie będziesz podlegał skalaniom i ułudzie.


Kultywując w taki sposób, pewnego dnia cała masa wątpliwości zostanie zniszczony; nagle prawidziwe ujrzenie tego objawi się. Analogią jest to, że kura siedzi stale na jaju, wysyłając ciepłą energię. Jeśli ciepła energia nie zostanie dostarczona nawet przez jedną chwilę, jajko się zepsuje. Jednak zamiast tego, ciepła energia jest dostarczana, a kura, używając swojego dzioba, niszczy skorupkę jaja, pozwalając pisklęciu przebić się dźwiękiem Chirp, Chirp.


Lub jest jak bambusowa łodyga, która gdy jest bardzo dojrzała, sama eksploduje, Bum, Bum, gdy łodyga pęka w fazie wzrostu. Wreszcie, zobaczenie Prawdziwej Jaźni-natury (Pierwotnej Twarzy) zostanie zakończone. Potem powinieneś pójść i spotkać się z Prawdziwym Mistrzem-Mentorem, Dobrym i Mądrym i zbadać siebie z nim setki tysięcy razy, aby osiągnąć Wielki Statek Dharmy. Nie powinieneś jednak postępować według wywyższonego osądu, aby stworzyć jakąkolwiek ideę wyższości.


Nie widząc Dobrego i Mądrego po oświeceniu, nie byłbyś w stanie ukończyć swojego życiowego zadania, które stanowi potencjalnym zagrożeniem, nie tylko raz, ale bez końca i bezgranicznie. "


Na zakończenie Mistrz odśpiewał Ghatę:


Dziewięćdziesiąt dni z przykutymi nogami kończy się dzisiaj;

W jednym momecie odosobnienie zimowe nie ma najmniejszego śladu.

Podczas gdy Piotr i Paweł rozdzielają się, na północ i południe,

Kamienny tygrys nadal walczy z wysokim szczytem górskim.


Mistrz trzy razy uderzył w podłogę po czym zszedł z podwyższenia.

Autor: Hye Am Sunim

tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2018)

16 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page