top of page

Jak rozpoznać czy to demon czy Budda?


Amitabha Buddha Thangka
Amitabha Buddha Thangka; źródło: https://potalagate.com/products/amitabha-buddha-thangka-2

Kiedyś był kultywujący, który recytował imię Buddy Amitabhy. Jednak był niezwykle chciwy, szczególnie pożądał srebra i złota. Faktycznie recytował imię Buddy, ale robił to, bo usłyszał, że ziemia w Krainie Najwyższej Błogości zrobiona jest ze złota. Sądził, że gdyby tam dotarł, mógłby zebrać sobie stos tego kruszcu. Pewnego dnia zobaczył nadchodzącego Buddę Amitabhę. Budda powiedział do niego, "Dzisiaj powinieneś odrodzić się w Szczęśliwej Krainie i możesz zabrać ze sobą swoje złoto i srebro". Więc ten kultywujący położył swoje czterysta czy pięćset uncji złota na kwiecie lotosu, który Budda Amitabha trzymał. Ale nim zdołał wskoczyć na kwiat, kwiat zniknął, tak samo jak Budda, który go trzymał. "Ach", pomyślał mężczyzna, "Budda Amitabha też lubi pieniądze. Uciekł z całym moim złotem!" W tym samym czasie, w gospodarstwie dobroczyńcy, w którym mieszkał, zmarł nowonarodzony osiołek. Gospodarze zauważyli, że brzuch osiołka jest twardy i ciężki, a kiedy go rozcięli i zajrzeli do środka, zobaczyli, że wewnątrz schowane było srebro i złoto starego kultywującego. W tym momencie stary kultywujący zdał sobie sprawę, jak wielka jest tego chciwość, i ucieszył się, że nie przestał recytować "Budda Amitabha", bo gdyby tak zrobił, stałby się tym małym osiołkiem. I wiedział, że "Budda Amitabha", który przybył, nie był autentycznym stanem.


Ktoś się zastanawia, czy Budda Amitabha istnieje naprawdę? Oczywiście, że istnieje. Ale ponieważ wiedza i poglądy ludzi są wypaczone, są również demony, które mogą się pojawić pod postacią Buddy Amitabhy. Oczywiście, powinniśmy starać się postępować uczciwie i należycie. Ale, jak tego dokonać? Trzeba za wszelką cenę wystrzegać się chciwości. Każdy, kto wyobraża sobie, że może udać się do Krainy Najwyższej Błogości, wydobywać złoto, niech lepiej się szybko przebudzi. Chociaż Czysta Kraina może być wybrukowana złotem, nie możesz myśleć o własnej korzyści i planować, że użyjesz go, jak ci się zechce. W kultywacji jedna niewłaściwa myśl może przynieść demoniczną karmę.


- fragment ten pochodzi z komentarza czcig. Hsuan Hua objaśniającego Sutrę Surangamę. Zwracał on uwagę na wypaczone usprawiedliwianie się podczas łamania wskazań.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page