top of page

Jak medytacja zmienia nasz mózg?

Już od pierwszych ćwiczeń medytacyjnych jesteśmy w stanie zacząć zmieniać nasz mózg. Siedzenie, uważność na oddechu doprowadza do pozytywnych zmian... jakich?


Kąpiel dla naszego umysłu

Często słyszy się o tym, że medytacja jest niczym guzik "reset", który oczyszcza nasz umysł z natłoku myśli. Wielokrotnie pisałem również o tym, jak medytacja obniża poziom stresu. Medytacja wprowadza w naszym ciele również pozytywne zmiany fizjologiczne. Medytacja przez lata stała się czymś bardzo powszechnym. Dzisiaj to już nie tylko joga czy buddyzm, ale również proste świeckie ćwiczenia. Przerwy w pracy gdzie skupiamy się na oddechu, zajęcia w szkołach, więzieniach czy domach starości. Zajęcia dla biznesu są kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem.

 

Sprawdź również nasze kursy medytacji online:


 

Badania wykazują, że medytacja pozytywnie wpływa na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Washington Post publikował wywiad z neurobiologiem z Harvardu, Sara Lazar. Sara przedstawiała badanie gdzie u medytujących osób pobudzane były 4 obszary odpowiadające za pozytywne odczucia oraz pożądane w kwestii funkcjonowania całego organizmu, zmniejszała się również intensywność obszaru odpowiedzialnego za stres.

Lewy hipokamp


Ten obszar mózgu odpowiada za naukę. Pracuje gdy staramy się coś zapamiętać i poznać coś nowego. Odpowiada dodatkowo za regulowanie emocji i jest silniej pobudzony u osób empatycznych. Odpowiada również za samoświadomość. Osoby, które wykazują większą aktywność lewego hipokampu są bardziej świadome swojego ciała, myśli i zachowań. Wraz z praktyką medytacji wzrasta większa aktywność tego obszaru i pojawiają się w nim nowe trwałe połączenia. Gęstość tego obszaru zwiększa się.


Tylny zakręt obręczy

Chcesz poczytać więcej?

Subskrybuj www.centrum-medytacji.com, aby czytać dalej ten post.

Subskrybuj
57 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

To nagranie jest jedynie częścią kursu "Nauka medytacji + dziennik uważności". Zachęcam abyś dołączył do pełnego programu, który dostępy...

bottom of page