top of page

Iluzja i rzeczywistość


To, co się zmienia, jest iluzją; to czego nie można zmienić to rzeczywistość. Mówi się, że sen jest iluzoryczny, ponieważ jeden sen pojawia się, później znika, a kolejny pojawia się w ciągłym cyklu. Dalej, nie dotyczy to wyłącznie sfery marzeń; bo nawet jeśli nazywamy to ciało rzeczywistym, to też wyraźnie przechodzi wieczyste dojrzewanie i rozkład. Rosnące dziecko nie przestaje rosnąć nawet na sekundę; ale starzec również nie przestaje się starzeć nawet przez chwilę. Zawsze się zmieniamy.

Od chwili, gdy rodzimy się na świecie, jak się rozwijamy, równocześnie zmierzamy ku śmierci. Jeśli takie ciało nie jest złudzeniem, to co to jest?

Ludzie uważają, że wszystko, co pojawia się w sferze zmysłowości, jest prawdziwe. Na przykład jest tu tort. Czy to coś, co istnieje czy nie? Czy to jest rzeczywiste, czy to iluzja? Odpowiemy, że to z pewnością jest prawdziwe; ale po jednej sekundzie, kiedy ciasto jest spożywane, czy nadal będzie realnym?

Idąc dalej, choć ten świat wydaje się być stabilny, czasami wyspa mogłaby nagle pojawić się na środku oceanu, lub kontynent może gwałtownie zatopić się w morzu. Tak więc, jeśli nasz świat zmysłowości też nie jest złudzeniem, to co to jest?

Kiedy nasze ciało jest zdrowe, wierzymy, że możemy żyć przez sto lat, jeśli tylko po wdechu nie możemy wypuścić powietrza albo po wydechu nie nabierzemy powietrza powtórnie, to jest to sto lat. Tak więc sto lat życia zależy od jednego oddechu. W konsekwencji, gdzie możemy znaleźć bezpieczne miejsce? Gdzie można uregulować umysł, który kieruje tym ciałem? Ostatecznie nie należy wierzyć w ciało, zostać oszukanym przez ciało?

Chociaż każdy na swój sposób kocha, To ciało jest złudzeniem: jak można w to uwierzyć?

Gdybyśmy mogli obudzić się w umysłach, czyż nie byłoby to największe szczęście?

Dlatego też nie tylko sny i marzena, ale i świat zmysłowości, to nic innego jak iluzja.


-Czcig. Kusan Sunim (Dzwiewięć Gór, cykl: Droga na drugi brzeg)

tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2017)

55 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page