top of page

Genesh (Vinayaka) jako strażnik Dharmy


Vinayaka, Genesh, Genesha, Sutra Surangama

Genesh kojarzony jest głównie z hinduizmem. Mało kto orientuje się, że jest to bóg związany również z buddyzmem. Tutaj częściej nazywany jest Vinayaka. Bóg ten złożył śluby strzeżenia Dharmy. Został strażnikiem Dharmy, w tym często wiązany jest z Sutra Surangamą, której bronić również się deklarował.

Najczęściej przedstawiany jest jako postać z głową słonia, jednak czasami można spotkać się z wizerunkiem postaci z głową dzika.


Mam do niego sentyment... Kiedyś kupiłem 2 figurki Buddy i gratis dołożono mi Genesha. Wydał mi się początkowo trochę śmieciowy i niepotrzebny, w końcu osobiście nie praktykuję hinduizmu! Z braku miejsca wylądował na regale z książkami, zaraz obok sutr. W tym samym czasie właśnie zaczęło się moje zainteresowanie Sutrą Surangamą! Jakiś czas później otrzymałem cały zestaw tej sutry od przyjaciela. Nie wiedziałem wtedy jeszcze długo, że postać ta związana jest również z buddyzmem. Możecie to odbierać jako przypadek bądź nie, 🙂 sam również nie wiem jak do tego podejść. Spodobało mi się to i teraz na Vinayake na regale patrzę zupełnie inaczej. Wiem już, że ma tam swoją misje. 😉


Dlaczego Genesha ma głowę słonia? Genesh był synem Sivy i Parvati. Parwati stworzyła Geneshe i gdy brała kąpiel postawiła go na straży. Siva zdenerwował się że nie może wejść do środka i ściął głowę Vinajace. Parwati prosiła o przywrocienie chłopca do życia Siva zlitował się i dał mu głowę pierwszego napotkanego zwierzęcia.


Vinajaka jest bratem innego Strażnika Dharmy WeiTo (Skanda). Należy pamiętać, że Strażnicy Dharmy nie zawsze są idealni, 🙂 bogowie również. Nie osiągnęli przecież tego co sam budda, pomimo to wiedzą, że Dharma jest wspaniała i przynosi korzyści. Dlatego pomimo swej niedoskonałości chcą jej strzec. Czasem ich charakter sprawia, że używają np. siły i złości. W koncu w większości są asurami-gniewnymi bogami.30 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page