top of page

Fundament buddyzmu Czystej Krainy


Mierzący 36 metrów posąg Buddy Amidy w największej tajwańskiej świątyni buddyjskiej Fo Guang Shan. https://www.nickkembel.com/fo-guang-shan-taiwan/

Mistrz Huijung [Tajwan]


Jaki jest fundament buddyzmu Czystej Krainy? To moc 48 ślubowań Amidy [w języku chińskim Amituofo] mających na celu wyzwolenie wszystkich istot żywych z dziesięciu kierunków [dziesięciu kierunków, czyli zewsząd], jak również zgromadzenie przez tego Buddę odpowiednich zasług i wypełnienie ślubowań umożliwiających nam odrodzenie się w Jego Krainie Ostatecznej Szczęśliwości.


Gdzie znajdują się owe zasługi oraz postanowienia? Znajdują się one w złożonym z sześciu znaków [sześciu znaków pisma chińskiego] Imieniu Amida / Amituofo [jap. Namo Amida Butsu, chin. Namo Amituofo], zwanego Imieniem zawierającym nieskończone zasługi. To Imię mieści w sobie wszystkie ślubowania złożone przez Bodhisattwę Dharmakarę [Buddę Amidę zanim ten osiągnął oświecenie] po trwającej okres pięciu kalp [kalpa to bardzo, bardzo długi okres czasu] praktyki oraz wszystkie zasługi i cnoty zgromadzone przez Niego w trakcie praktykowania Drogi Bodhisattwy przez eony czasu.


Amida Budda przekazał te zasługi i korzyści wszystkim czującym istotom. Dlatego też każdy z nas posiada już dostęp do Jego szlachetnego Imienia. Jednakże wielu spośród nas jest nieświadomych tego, że Amida jest świadomy także i naszego istnienia, jak również tego, że powinniśmy wymawiać wyłącznie Jego Imię, aby odrodzić się w Jego Czystej Krainie Radości i Szczęścia. Niewiedza ta powoduje, że nadal tkwimy w cyklu odrodzeń [Samsara], znanym też jako proces reinkarnacji.


Teraz, kiedy:

1]. udało nam się uzyskać [w procesie odrodzenia] ludzkie ciało, o które jest naprawdę bardzo trudno,

2]. mamy dostęp do Dharmy [nauk buddyjskich],

3]. napotkaliśmy na rzadkie i cenne Imię tego Buddy o nieskończonych cnotach,


powinniśmy wiedzieć, że Amida podarował to Imię nam.


Gdy recytujemy wyłącznie Imię Amidy przez całe nasze życie, to uzyskujemy dzięki temu możliwość uwolnienia się od Samsary [świat, w którym obecnie żyjemy, będący rodzajem zbiorowego, bardzo realistycznego snu, będącego konsekwencją nagromadzenia karmy zbiorowej przez istoty zamieszkujące ten świat, pierwowzór filmowego Matrix'u] oraz odrodzenia się po śmierci w Krainie Wiecznej Szczęśliwości. To tam właśnie osiągniemy oświecenie i będziemy mogli powrócić do świata Saha [np. Ziemi], aby jako współtowarzysz Amidy wyprowadzać stamtąd inne istoty.


Ponadto to Imię zostało podarowane czującym istotom już dziesięć kalp temu, a więc już możemy z niego skorzystać. Dzięki takiemu zrozumieniu będziemy całkowicie pewni odrodzenia i nie będziemy posiadać w tej kwestii wątpliwości. Jest to pierwsza rzecz, jaką powinien wiedzieć praktykujący buddyzm Czystej Krainy.


Istnieje pewne starożytne przysłowie: Nic nie jest tak naprawdę kwestią życia i śmierci, jak tylko samo życie i śmierć. Oznacza to, że poza samym cyklem narodzin i śmierci nie ma na tym świecie nic tak naprawdę ważnego.


Na tym świecie kwestie takie jak: pomyślność, sława, udane życie rodzinne i kariera mogą wydawać się ważne, lecz w rzeczywistości tak nie jest. W rzeczy samej te sprawy są ulotne, są nietrwałe, pozostają tylko przez krótki okres czasu np. przez dekady.


W przeciwieństwie do tego cykl odrodzeń, a więc przeszłe i przyszłe życia są nieskończone. A skoro esencją reinkarnacji jest cierpienie, to ta bardzo ważna sprawa musi zostać raz na zawsze rozwiązana. Prowadzi to do konkluzji, że odrodzenie w Krainie Czystej Radości nie może podlegać żadnym kompromisom ani lenistwu. Wiedząc to stajemy się częścią grupy, która jest dojrzała do tego, aby zaakceptować nauki Buddy i osiągnąć oświecenie.


Spójrzmy teraz na fragment tekstu Strofy o Osiągnięciu 18-tego Ślubowania mieszczących się w Sutrze Nieskończonego Życia. Ta gatha stanowi interpretację 18-tego Ślubowania Amidy, jaką dokonał Budda Siakjamuni


Dzięki mocy fundamentalnego przyrzeczenia tego Buddy

ci, którzy usłyszą jego Imię i zapragną odrodzić się tam

niewątpliwie osiągną tę Krainę

i w naturalny sposób osiągną stan braku retrogresji.


Kiedy Budda Siakjamuni mówił: dzięki mocy fundamentalnego przyrzeczenia tego Buddy, to miał na myśli 18-te Ślubowanie Buddy Amidy.


18-te Ślubowanie stanowi:


Jeśli czujące istoty pochodzące z dziesięciu krain, które pragną odrodzić się w mojej Krainie oraz wypowiedzą moje Imię, choćby tylko 10 razy i nie odrodzą się tam, to niechże nie osiągnę doskonałego oświecenia.


Teraz, kiedy Amida Budda osiągnął doskonałe oświecenie, kiedy przyrzeczenie, które złożył jako fundament swej misji zostało wypełnione, a zasługi służące wypełnieniu przyrzeczenia uzyskane, a Czysta Kraina jako miejsce ratunku dla nas istnieje, możemy przeczytać te właśnie słowa - dzięki mocy fundamentalnego przyrzeczenia tego Buddy.


Jaka jest moc, zasługa i funkcja fundamentalnego przyrzeczenia Buddy Amidy? Siakjamuni Budda wyjaśnił, że: po usłyszeniu Imienia Buddy Amidy każdy, kto pragnie odrodzić się w Czystej Krainie może się tam odrodzić i to bez wyjątku, dlatego też czytamy, że wszyscy osiągają tę Krainę.


Oczywiście słowo usłyszeć nie oznacza tylko samego usłyszenia i braku zapamiętania czy utrwalania lub też >>usłyszeć coś jednym, a wypuścić drugim uchem<<. Jak już wcześniej wspomniano słuchanie zawiera w sobie wiarę, innymi słowy jest to kompletne słuchanie.


Dlaczego ktoś pragnie odrodzić się w tej Krainie dzięki usłyszeniu o ratunku Amidy? Amida Budda nieustannie prosi nas od dziesięciu kalp, abyśmy udali się do Jego Krainy. Jeżeli zamierzamy zaakceptować Jego pomocną dłoń, pomagamy wypełniać przyrzeczenie Amidy, a nasza aspiracja będzie odpowiadać Jego Ślubowaniu. Nasza aspiracja i Jego Ślubowanie będą rezonować i łączyć się ze sobą, a my i Amida staniemy się pod tym względem jednością. Dlatego też, kiedy mówimy, że pragniemy odrodzić się tam, nie oznacza to doczesnego pragnienia czy życzenia, lecz chęć przyjęcia oferty pomocy od Amidy Buddy. Jeśli nie będziemy tego chcieli, to Amida nie będzie w stanie nam pomóc.


Jaka jest więc różnica między życzeniem, a chęcią? Ogromna.


Powodem, dla którego uczymy się Dharmy, jest chęć osiągnięcia Stanu Buddy. Jednakże spośród wszystkich tych, którzy uczą się Dharmy, jak wielu osiąga oświecenie? Historia pokazuje, że bardzo wielu próbowało metody samodzielnej praktyki, polegającej na dotarciu do celu jedynie własnymi siłami, metodą prób i błędów, jednakże tych, którzy rzeczywiście osiągnęli Stan Buddy jest niewielu. Z tego też powodu, choć dana osoba może chcieć stać się Buddą, może nie być w stanie osiągnąć tego, z powodu swej nieadekwatnej i niepełnej praktyki.


Ścieżka buddyzmu Czystej Krany jest jedyną drogą Dharmy, która nie opiera się na naszych życzeniach, lecz na chęci odrodzenia się w Czystej Krainie Błogości. Jeśli w sercach powiemy TAK pełnej współczucia ofercie Amidy i będziemy recytować wyłącznie Imię tego Buddy, to w naturalny sposób odrodzimy się w Jego Krainie i sami też staniemy się Buddami.


Dlatego też ścieżka buddyzmu Czystej Krainy nie jest drogą praktykujących, którzy tylko błagają o ratunek, lecz drogą, w której to sam Amida prosi nas o to, abyśmy przyjęli Jego pomocną dłoń. Jest to ścieżka Dharmy skonstruowana dla nas, abyśmy zostali wyzwoleni przez Amidę.


Przetłumaczył dla Was Michał Pasternak.


NAMO AMIDA BUTSU / NAMO AMITUOFO


Oryginał nauczania znajduje się pod adresem:

https://www.purelandbuddhism.org/cp/4-1-4/837

11 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

(książka znajduje się w zakładce "pliki" górnego menu)

Dołącz do społeczności skupiającej się
wokół medytacji. Bez barier, bez podziałów.

Wiele metod, jeden cel = wspólny rozwój.

 

Wymieniaj się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

 

Znajdź metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Sprawdź co jeszcze zyskujesz zakładając konto:

ZAŁOŻ KONTO I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK

Sprawdź również nasze kursy online

bottom of page