top of page

Dancheon - koreański styl malarski


W Korei świątynie i pałace malowane są w określonym stylu zwanym "Dancheong". Tanch'ong oznacza "czerwony i niebieski", ponieważ są to podstawowe kolory używane w tych kolorowych kosmicznych projektach. Pierwotnie ten styl przybył wraz z buddyzmem, kiedy przeniesiono go z Chin, wzorce tanch'ong zostały zmodyfikowane w Korei. Dancheong chroni drewno przed owadami i żywiołami oraz dodaje chwały i bogactwa budynkom.


Zewnętrzne sklepienia, wewnętrzne krokwie i sufity pokryte są skomplikowanymi wzorami Dancheong. Na głównych belkach świątyni i wśród krokwi, przeplatających się między wzorami, znajdziesz zdjęcia duchów, starożytnych mnichów, Bodhisattwów i smoków i wiele wiele więcej. Mówi się, że podczas okresu Shilla Dancheong znaleziono nawet w domu zwykłych mieszkańców. Teraz jest on ograniczony do świątyń i pałaców, a także niektórych instrumentów muzycznych.


Obrazy buddyjskie są nie tylko piękne, ale także pełne znaczenia. W tych obrazach zawarte są symboleh; piękno i znaczenie są ze sobą powiązane, aby pouczyć odwiedzającego o jego duchowej wyprawie, przypominając mu o ścieżce.


Na zewnętrznych końcach dużych budynków, w kierunku dachu, zobaczysz trzy koła. Przedstawiają one niebo, ziemię i człowieka, trzy ważne rzeczy, które Dangun, mitologiczny założyciel Korei przypuszczalnie zabrał ze sobą. Przybyli, aby reprezentować Buddę, jego nauczanie i wspólnotę buddystów.


Lotosy, to kolejny wspólny symbol znaleziony w buddyjskich malowidłach, są widoczne w wielu formach. Lotos wyrasta z błota (reprezentującego niewiedzę) rozkładając się do jasnego światła słonecznego (reprezentującego oświecenie).


Symbol ryby jest często malowany na głównych płytach i ołtarzach Buddy. Reprezentuje wysiłek i determinację konieczną do osiągnięcia oświecenia, ponieważ rzekomo ryba nigdy nie zamyka oczu.


Jeśli przyjrzysz się uważnie, wszędzie znajdziesz swastykę: na zewnątrz budynków, wplecioną we wzory, nawet w dekoracje w korytarzach i przydrożnych balustradach. Swastyka jest starożytnym buddyjskim symbolem pokoju, harmonii i powodzenia.


źródło: http://www.buddhism.org

tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2018)7 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page