top of page

Czym jest JA?

Mowa Dharmy czcig. Kusan Sunima

Kiedy pytam czym to jest, każdy odpowiada w taki sam sposób "Ja sam".

Oczywiście to jest "Ja", ale "Prawdziwe Ja" należy odróżnić od "Fałszywego Ja": "Prawdziwe Ja" nie jest ograniczone przez ciało fizyczne.


"Kiedy śnisz czy nie ma gór, rzek, Twoich przyjaciół i szeregu innych rzeczy, które pojawiają się w tych snach?" -Oczywiście, że są.


"Czy w snach jest zimny ogień i gorący lód; istnieje słony cukier i słodka sól?" Większość ludzi odpowiada, że nie mają takiego rodzaju doświadczeń.


"Jeśli mamy do czynienia z niemożliwymi rzeczami w naszych snach, czy po prostu akceptujemy je bez względu na to jak bardzo niemożliwe są ze względu, że to sen czy opieramy się im?" -Niezależnie co by to nie było, nawet jeśli to tylko sen to nie wiemy o tym w danym momencie dlatego nie opieramy się rzeczom niemożliwym.


"Czym jest 'Ja' w snach? W czasie snów również możemy wskazać na siebie i powiedzieć, że to 'ja', czy wtedy mówimy, że to nie jest naszym 'ja'?" Jeśli zapytani w ten sposób ludzie odpowiadają, że to również jest "Ja".:


"Ale jaka jest różnica pomiędzy 'ja' w snach i 'Ja'?

"Obydwa są 'ja'"

"Ale czy mogą istnieć dwa różne 'ja'?"

"Nie, nie mogą istnieć"

"Więc czym jest prawdziwe 'ja'?"

"Ten, który teraz mówi jest prawdziwym 'ja'"

"A co z tym w snach, które również zna gorzkie i słodkie, lubie i nie lubie?"

"To iluzja"

"Jeśli stwierdzamy, że 'ja' w snach jest złudzeniem, czy my teraz jesteśmy prawdziwi?"

"Jesteśmy prawdziwi"

"Chociaż niewątpliwie są to 'ja' w snach i 'ja' teraz, w tej chwili możemy dość łatwo odróżnić sny jako iluzoryczne ale jak możemy stwierdzić, że te wydarzenia, których doświadczamy są prawdziwe a nie są przypadkiem iluzją? Sny są wyraźnym funkcjonowaniem umysłu"


[Tak więc jest oczywistym, że funkcjonowanie umysłu nie ogranicza się wyłącznie do jego działania poprzez narządy zmysłów ciała fizycznego; ponieważ kiedy jego zmysły fizyczne są całkowicie odcięte podczas snu, umysł nadal napotyka masę doświadczeń podczas snu, które są całkowicie niezależne od ciała fizycznego. W ten sam sposób nawet wtedy, gdy funkcjonowanie fizycznego ciała kończy się śmiercią, umysł, ze względu na jego zdolność do działania niezależnie, może nadal funkcjonować.]


Dlatego ciało jest "fałszywym ja", a umysł jest "prawdziwym ja"


-Kusan Sunim, "Dziewięć Gór"

tłumaczenie: Michał Bopson Kowalczyk (2017)

55 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page