top of page

Czy buddyści jedzą mięso?

Budda naucza, że ​​wszystko, co robimy, jest kontrolowane przez nasz umysł. Jeśli czynimy dobro, podąża za nami dobro, jeśli czynimy zło, podąża za nami zło. Czytamy o tym w Dhammapadzie.

Mamy naszą przyszłość, nasze życie w naszych rękach. W buddyzmie te dobrowolne działania nazywane są karmą . Wolontywna czynność polegająca na zabijaniu lub stosowaniu przemocy tworzy negatywną karmę, co oznacza, że ​​my również możemy zostać zabici lub że można nam zadać przemoc. Można zostać zabitym wiele razy w przyszłych żywotach, dopóki negatywna karma pojedynczego morderstwa nie minie, jeśli ofiara nie chce wybaczyć czynu lub jeśli ktoś nie jest w stanie wybaczyć sobie.


W jakim momencie dopadnie nas skutek negatywnej karmy zależy od różnych czynników np. stan rozwoju umysłu, powaga czynu itp., ktoś kto posiada cnoty takie jak uczciwość, życzliwość, uczynność, chęć dawać itp. rozwinięte szybciej odczuje skutki złego czynu niż ktoś złośliwy, brutalny, skąpy, nieuczciwy itp. Oznacza to, że zła osoba musi czekać dłużej, zanim będzie mogła odpracować swoją negatywną karmę.

Budda porównał to do dojrzewania owocu. Potrzeba czasu, aby owoc dojrzał i spadł z łodygi. Nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnego czasu. Ale jedno jest pewne, pewnego dnia rachunek zostanie rozliczony. Są nawet czyny, które mogą dojrzewać dopiero w późniejszych życiach.

Jak widać liczy się chwilowa czynność wolicjonalna, proces jedzenia mięsa (bez chciwości), więc nie może powodować negatywnej karmy, tylko samo zabijanie. Dlatego Budda pozwolił swoim mnichom zbierać mięso, które ofiarowywali darczyńcy do misek jałmużny. Jednak z niewielkim zastrzeżeniem, jeśli zwierzę zostało zabite specjalnie dla mnicha, może on tego nie zaakceptować, gdyż w przeciwnym razie aprobowałby zabójstwo zwierzęcia i zachęcał mordercę zwierząt do jego czynów.

W Vinayi, zasadach zakonu, wymieniono dziesięć rodzajów mięsa, których mnisi nie mogą jeść, a mianowicie mięso ludzi, słoni, koni, psów, lampartów, lwów, tygrysów, hien, niedźwiedzie i węże. Jak powstał zakaz spożywania ludzkiego mięsa, można przeczytać w Suppiya .

Kanon palijski podaje, że w czasach, gdy ludzie nie zabijali zwierząt i nie jedli mięsa, istniały tylko trzy przypadłości: chciwość, głód i starość. Dopiero gdy ludzie zaczęli zabijać zwierzęta i jeść mięso, pojawiły się wszystkie różne choroby. ( Sn.311 )

Robisz sobie coś dobrego (zdrowotnie), jeśli nie jesz (lub jesz bardzo mało) mięsa, a jest wielu buddystów i nie-buddystów, którzy są wegetarianami (np. Adolf Hitler też nie jadł mięsa). Jednak nie można osiągnąć zbawienia od cierpienia, świętości, Nibbāny (patrz Sn.II.2 ) w ten sposób. Aby to osiągnąć, należy rozwijać się duchowo, ćwiczyć uważność i praktykować (medytację).

Na przykład możesz przeczytać w Anguttara Nikāya, co Budda powiedział o zabijaniu: A.VI.18 , A.VIII.40 , AX177 . Lub w Sutta Nipāta Sn.17 . Aby zapoznać się z nagannymi zawodami, zobacz AV177 .

W s.12.63 Budda opisał, jak ogólnie należy postrzegać jedzenie .

Pytania o kwestie jedzenia mięsa były zadawane od czasów Kassapy-Buddy (Buddy przed Gautamą-Buddą). Jest to opisane w Sutta Nipāta II.2 .

Wolfganga

tłumaczył Bopson PSN

źródło: https://www.palikanon.com/diverses/fragen/fleischverzehr.htm

121 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page