top of page

Być jak feniks w kręgu samsary


cmentarz, japan, japonia, ashes
Cmentarz w Japonii

Feniks to ptak z mitologii egipskiej, który żyje przez 500 lat, po czym spala się na stosie, a z jego popiołów rodzi się nowy Feniks. Ten proces odradzania się nazywany jest reinkarnacją. Feniks jest symbolem odrodzenia, nieśmiertelności i zmartwychwstania. W starożytności uważano go za boga ognia i symbolizował on słońce i jego cykl.


Jednak Feniks wykorzystywany jest również jako ważna symbolika w kulturze wschodu, szczególnie w Chinach, gdzie jest uważany za jedno z pięciu szczęśliwych zwierząt. W chińskiej kulturze feniks jest symbolem wszystkiego co dobre, w tym piękna, szczęścia i sukcesu. W feng shui, feniks jest uważany za symbol pomyślności, zwłaszcza dla kobiet, a jego obraz jest często umieszczany w sypialniach i salonach.


Feniks jest również ważnym symbolem w taichi, tradycyjnej chińskiej sztuce walki i ćwiczeń fizycznych. Feniks jest uważany za symbol siły, elastyczności i zdolności do odradzania się po trudnościach. W taichi, feniks jest często przedstawiany jako symbol duchowego i fizycznego odrodzenia, a jego ruchy są skoncentrowane na elastyczności i zwinności.


Jest on również często przedstawiany w sztuce i rzemiośle, szczególnie w formie jedwabnych tkanin, porcelany, jadeitu i innych materiałów. Jego piękno i symbolika czynią go cennym motywem w kulturze wschodniej.


Legenda o Feniksie


Feniks był jednym z pięciu szczęśliwych zwierząt, które miały przynieść szczęście i pomyślność każdemu, kto je posiadał. Pewnego dnia, Feniks zapragnął zobaczyć świat i wyruszył w daleką podróż. Podczas swojej wędrówki spotkał wiele cudów i niebezpieczeństw, ale dzięki swojej siły i inteligencji udało mu się przetrwać.


Gdy Feniks wrócił do swojego domu, zorientował się, że jego czas na ziemi dobiega końca. Zdecydował, że chce umrzeć jako dzielny i odważny ptak, więc zbudował stos z gałęzi i liści i położył się na nim, by spalić się na cześć swojego życia.


W momencie, gdy ogień dopadł jego ciała, Feniks zaczął się odradzać, a z jego popiołów wyłonił się piękny nowy Feniks. Ten proces odrodzenia był widziany jako symbol nieśmiertelności i budowy czegoś nowego, wspanialszego na prochach starego. Od tej pory, Feniks stał się symbolem odwagi, siły i zdolności do odradzania się po trudnościach.

21 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page