top of page

Aham Brahmasmi Mantra


henna, tatuaż, dłoń, hand, tattoo

Mantra ta pochodzi z języka sanskryckiego, ze starożytnego hinduskiego tekstu Upanishady. Dosłownie możemy przetłumaczyć ją jako "Jestem Brahmą", niektórzy jednak przyjmują tłumaczenie "Jestem Bogiem" bądź "Jestem Boskością". To kolejna, nieco inna metoda wyrażenia tego, że my i cały wszechświat jesteśmy w rzeczywistości jednością. Jeśli przeglądałeś na naszej stronie opisy stron może Ci się wydać, że wiele mantr jest zatem podobnych. Wyrażają jednak nieco inną energię - tego samego. Każda może być odpowiednia dla nieco innych osób, ich predyspozycji i charakteru. Tak - każda mantra jest podobna, ale w końcu "ja i cały wszechświat to jedno".


Niektórzy też tłumaczą ją jako "Jestem całością/pełnią".


Aham Brahmasmi jest jednym z czterech głównych mahawakjów, krótkich wypowiedzi z Upaniszad, znanych również jako „Wielkie Powiedzenia”.

Prajnanam Brahma - Świadomość jest Brahmanem

Ayam Atma Brahma - Ta jaźń jest Brahmanem

Tat Tvam Asi - Jesteś Tym bądź Jesteście Jednym

Aham Brahmasmi - Jestem Brahmanem lub Jestem Boski


Istota każdej z tych mahawakjów jest taka sama, ponieważ wszystkie mają na celu poprowadzenie praktykujących ku uświadomieniu sobie, że wszystkie istoty są jednym z Brahmanem. Uważa się, że zrozumienie tego jest ostateczną formą współczucia, w której jednostki rozpoznają się nawzajem jako część tej samej całości.258 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page