top of page

a gdyby tak kontrolować oddychanie?


oddechu, breath, dmuchawiec, kobieta, dmucha, woman

Podczas medytacji często zaleca się jedynie obserwowanie oddechu bez narzucania mu tempa, jednak kontrola oddechu to proste, ale skuteczne narzędzie, które pozytywnie wpływa na cały organizm. Oddychanie jest jednym z najważniejszych procesów metabolicznych, który jest niezbędny do utrzymania życia. Poprzez kontrolowanie oddechu, możemy wpływać na pracę naszego układu nerwowego, układu krążenia, układu oddechowego i układu hormonalnego.


Jednym z głównych korzyści płynących z kontrolowania oddechu jest poprawa pracy układu nerwowego. Oddychanie przeponowe, czyli oddychanie brzuszne, pomaga w redukcji stresu i niepokoju poprzez obniżenie poziomu hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol. Regularne oddychanie przeponowe pozwala na zwiększenie poziomu tlenu we krwi, co przyczynia się do poprawy funkcji mózgu.


Ćwiczenie takie ma również pozytywny wpływ na układ krążenia. Poprzez oddychanie przeponowe, możemy zwiększyć przepływ krwi do mięśni i narządów, co pozytywnie wpływa na ich pracę. Oddychanie przeponowe pomaga również w obniżeniu ciśnienia krwi, co jest korzystne dla osób z nadciśnieniem.


Kontrolowanie oddechu pozytywnie wpływa także na sam układ oddechowy. Oddychanie przeponowe pozwala na głębsze i bardziej efektywne oddychanie, co przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu. Dodatkowo, kontrolowanie oddechu pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.


Kontrolowanie oddechu ma również pozytywny wpływ na układ hormonalny. Regularne oddychanie przeponowe pomaga w regulacji poziomu hormonów, takich jak serotonina i dopamina, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Poprzez kontrolowanie oddechu, możemy również zwiększyć poziom endorfin, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu immunologicznego.


Być jak superman...


Kontrolowanie oddechu i wolne oddychanie mogą także pozytywnie wpływać na siłę i wytrzymałość fizyczną. Głębokie, spokojne i kontrolowane oddychanie pozwala na lepsze dotlenienie mięśni, co przyczynia się do ich lepszej pracy i wydajności.


Kiedy oddychamy wolniej i głębiej, pozwala to na lepsze wykorzystanie tlenu, który jest transportowany przez krew, co w konsekwencji pozwala na lepsze wykorzystanie energii. Wolne oddychanie pozwala również na zwiększenie pojemności płuc, co pozytywnie wpływa na wytrzymałość oddechową.


Ponadto, kontrolowanie oddechu podczas treningu fizycznego pozwala na lepsze skupienie i koncentrację, co przyczynia się do lepszej efektywności treningu.


Warto również wspomnieć, że oddychanie przeponowe, jest również pomocne w treningu siłowym, ponieważ pozwala na skupienie siły w dolnym odcinku pleców, co przyczynia się do zwiększenia stabilizacji i zwiększenia siły.


...albo jak Marines


marines, soldier, żołnierz, wojsko, army, breath trening

Marines (Siły Morskie Stanów Zjednoczonych) często praktykują specjalne ćwiczenia oddechowe, aby poprawić wytrzymałość fizyczną, koncentrację i radzenie sobie ze stresem. Te ćwiczenia są często oparte na technikach medytacyjnych i oddechowych, takich jak:


Diaphragmatic Breathing: To ćwiczenie polega na skupieniu się na oddychaniu za pomocą przepony zamiast klatki piersiowej. Marines ćwiczą takie oddychanie, aby poprawić ich wytrzymałość i zwiększyć pojemność płuc.


Pranayama: To ćwiczenie polega na kontrolowaniu oddechu poprzez różne techniki, takie jak wdech przez nos i wydech przez usta, zatrzymywanie oddechu i kontrolowanie przepływu powietrza przez gardło.


Medytacja oddechowa: Marines ćwiczą medytację oddechową, aby poprawić koncentrację, radzenie sobie ze stresem i zwiększenie uważności.


Yoga: Marines często praktykują jogę, aby poprawić swoją elastyczność, koordynację i równowagę, a także by poprawić oddychanie.


Box Breathing: To ćwiczenie polega na kontrolowaniu oddechu przez 4 sekundy na wdech, 4 sekundy na zatrzymanie oddechu, 4 sekundy na wydech i 4 sekundy na zatrzymanie oddechu. Powtarzaj to ćwiczenie przez co najmniej 3 minuty.


Te ćwiczenia oddechowe są ważne dla Marines, ponieważ pozwalają im radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zwiększać wytrzymałość fizyczną. Warto zauważyć, że te ćwiczenia są również dostępne dla osób cywilnych i mogą pomóc im poprawić ich zdrowie i dobre samopoczucie.


Inne warianty ćwiczeń


Ćwiczenie 4-7-8: To popularne ćwiczenie polega na wdechu przez nos przez 4 sekundy, zatrzymaniu oddechu przez 7 sekund i wydechu przez usta przez 8 sekund. Powtarzaj to ćwiczenie przez co najmniej 3 minuty.


Medytacja oddechowa: Usiądź wygodnie i skup się na swoim oddechu. Skup się na wdechu i wydechu, starając się oddychać powoli i głęboko. Jeśli twoja uwaga odpłynie, po prostu wróć do skupienia się na swoim oddechu.


Ćwiczenie “Ujjayi”: To ćwiczenie polega na kontrolowaniu oddechu przez zamknięcie ust i przez skupienie się na oddychaniu przez nos. W trakcie wdechu i wydechu, staraj się kontrolować przepływ powietrza przez gardło, tworząc delikatny szum.


Warto pamiętać, że ważne jest, aby stopniowo zwiększać czas trwania tych ćwiczeń, aby stopniowo rozwijać swoją zdolność do kontrolowania oddechu. Warto również ćwiczyć regularnie, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z kontrolowania oddechu.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page