top of page

4 niebiańskich króli


Zaliczani są do Strażników Dharmy, zaraz obok generałów, Yaksz (duchy natury) i Nagów (smoków) stanowią obrońców Dharmy od strony nieba.

wg. kosmologii buddyjskiej wszechświat ma różne światy egzystencji, w tym właśnie różnego rodzaju nieba. Wszystkie znajdują się na różnych poziomach najwyższej góry- Sumeru. Czym wyższą Jhanę osiągamy (realizujemy stopeń Arhata), tym na wyższych piętrach się odradzamy / w wyżej położonych niebach.

Nieba tych czterech króli leżą u podnóża góry Sumeru. Są to królowie nieba północnego, południowego, wschodniego i zachodniego.

Niebiańscy królowie pojawiają się w każdej tradycji Mahajany. Na obrazach świątynnych zajmują rogi, nie pozwalając aby ktokolwiek skrzywdził wszystkie postaci znajdujące się wokół Buddy. W świątyniach ich wizerunki często stawiane są w głównych bramach do placu świątynnego bądź w głównych wejściach na Salę Dharmy.

W Szkole Taego (tradycja koreańska, kasa obecnie noszone przez tą szkołę jest tradycyjnym kasa noszonym w buddyzmie koreańskim niemal od początku historii tej religii na tym obszarze) na Kasa- część szaty mnisiej w rogach umieszczone są 4 symbole niebiańskich króli. W górnych narożnikach widnieje chiński znak "Niebo" w dolnych natomiast "Król". Wychodząc z terenu świątynnego mnisi mijają w bramie owych 4 króli, którzy widząc znaki na kasach udzielają błogosławieństwa aby mnisi przebywający poza terenem monastycznym byli strzeżeni przed siłami zła.


Wpis pochodzi z grupy Buddyzm Zen/Chan/Seon/Thien na facebooku


 

Dowiedz się więcej o doktrynie buddyzmie - dołącz do naszego kursu online

 

45 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page