top of page

Życie Sariputty (część 5)

Zaktualizowano: 9 maj

Życie Sariputty

skompilowany i przetłumaczony z tekstów palijskich przez

Nyanaponika Thera

© 1994


Część 0 - Prolog

Część 1 - Od narodzin do osiągnięcia stanu arahata

Część 2.1 – Dojrzałość wglądu – Przyjaźnie

Część 2.2 – Dojrzałość wglądu – Pomocnik

Część 2.3 – Dojrzałość wglądu – Osiągnięcie

Część 2.4 - Dojrzałość wglądu - Obracający kołem

Część 2.5 - Dojrzałość wglądu - Krewni Starszego

Część 2.6 - Dojrzałość wglądu - Bez urazy

Część 3.1 – Drugi brzeg – Ostatni spłacony dług

Część 3.2 - Drugi brzeg - Cunda Sutta

Część 3.3 - Drugi brzeg - Ukkacela Sutta

Część 4 - Dyskursy Sariputty

Część 5 - Sariputta w Jatakach

Część 6 - Załącznik - Uwaga na temat relikwii

 

Część V Sariputta w Jatakach

Jak można się było spodziewać, Czcigodny Sariputta często pojawia się w Jatakach, opowieściach o poprzednich żywotach Buddy. W nich Bodhisattva i Sariputta przyjmują różne role; w niektórych egzystencjach widzimy Sariputtę jako nauczyciela i Bodhisattvę jako ucznia, jak na przykład w Susima (163), Cula Nandiya (223), Silavimamsa (305), Karandiya (356) i Maha Dhammapala (447) Jataki. Jednak w ostatniej wspomnianej Jatace Bodhisattva, jako uczeń, udziela swojemu nauczycielowi, Sariputcie, cennej lekcji: nie dawać Pięciu Wskazań bezkrytycznie tym, którzy nie mają pragnienia ich przyjęcia ani zamiaru ich przestrzegania.


W kilku wcieleniach Sariputta pojawia się jako istota ludzka, a Bodhisattva jako zwierzę. Niektóre przykłady to Cula Nandiya Jataka (223), Romaka Jataka (277) — gdzie Sariputta, jako mądry asceta, instruuje kuropatwę, Bodhisatta — Bhojajaniya Jataka (23) i Dummedha Jataka (122).


W innych historiach role są odwrócone, jak w Jatakach Jarudapana (256) i Kundakakucchi Sindhava (254) (ta ostatnia, patrz poniżej), gdzie Sariputta jest zwierzęciem, a Bodhisattva człowiekiem. Czasami, jak w Kurungamiga Jataka (206), oboje są zwierzętami.


Poniżej znajdują się streszczenia dżataków, w których pojawiają się poprzednie osobowości Czcigodnego Sariputty.


Lakkhana Jataka (11):

Jako mądry z dwóch braci jeleni, z których każdy jest przywódcą stada, Sariputta bezpiecznie sprowadza swoje stado z niebezpiecznego toru na wzgórza, podczas gdy jego głupi brat (Devadatta) traci całe stado.


Bhojajaniya Jataka (23):

Bodhisatta to wspaniały rumak bojowy, a Sariputta to rycerz, któremu powierzono zadanie schwytania siedmiu wrogich królów. Udaje mu się to dzięki wytrwałości i poświęceniu rumaka.


Visavanta Jataka (69):

Sariputta to wąż, który odmawia wyssania trucizny z ukąszonego przez niego człowieka, woląc śmierć. Tą Jatakę opowiedziano, kiedy Sariputta, Wielki Uczeń, zrezygnował z jedzenia ciastek mącznych, które mu smakowały, i nigdy nie cofnął swojego postanowienia.


Parosahassa Jataka (99):

Sariputta, jako uczeń pustelnika, jest w stanie zrozumieć krótkie, enigmatyczne powiedzonka. Komentarz na temat jego przenikliwego umysłu.


Dummedha Jataka (122):

Sariputta, jako król Benares, potrafi docenić doskonałość, gdy ją zobaczy. Bodhisatta jest wspaniałym białym słoniem. Dewadatta, jako król Magadhy, posiadał tego słonia, ale stracił go przez zazdrość.


Rajovada Jataka (151):

Sariputta i Maha Moggallana są woźnicami rydwanów potężnych królów. Spotykając się na wąskiej drodze, każdy oczekuje, że drugi ustąpi, i rozstrzygają kwestię, ogłaszając cnoty swoich monarchów. Sariputta, którego królem jest Bodhisatta, wygrywa sprzeczkę, pokazując, że cnota jego pana jest wyższa: jest on nie tylko dobry dla tych, którzy są dobrzy, jest także dobry dla złych.


Alinacitta Jataka (156):

Sariputta, jako słoń, pokazuje cnotę wdzięczności.


Kurungamiga Jataka (206):

Sariputta jako dzięcioł i Maha Moggallana jako żółw ratują życie Bodhisatty, który jest antylopą, przed myśliwym (Devadatta). Później dzięcioł ratuje uwięzionego żółwia. 

Sprawdź również nasz kurs buddyjski w którym poznajemy podstawy buddyzmu. Program wzorowany jest na tym, który przechodzą osoby chcące zostać mnichem na wschodzie.

 

Cula Nandija Jataka (223):

Jako mądry bramin-nauczyciel, Sariputta radzi swojemu uczniowi Dewadatcie, aby nie był surowy, okrutny i gwałtowny, ale jego nawoływania są daremne.


Kundakakucchi Sindhava Jataka (254):

Sariputta, jako cudowny koń należący do Bodhisatty, handlarza końmi, przynosi korzyści zubożałej staruszce, która wcześniej była właścicielem tego konia.


Jarudapana Jataka (256):

Sariputta, jako król Nag, pomaga bodhisatcie, kupcowi, w transporcie skarbu, który ten ostatni znalazł.


Vyaggha Jataka (272):

W poprzednim życiu jako Yakkha mnich Kokalika nie mógł żyć razem z Sariputtą i Maha Moggallaną ani bez nich.


Romaka Jataka (277):

Sariputta, jako mądry asceta, instruuje kuropatwę, Bodhisattę.


Abbhantara (281) i Supatta (292) Jataki:

Incydenty z ostatniego życia Sariputty. Rahula, której matka jest bhikkhuni, prosi Czcigodnego Sariputtę o słodzony sok z mango jako lekarstwo na jej wzdęcia, co robi. W (292), z powodu innej jej choroby, Czcigodna Sariputta zamawia ryż gotowany z ghee i aromatyzowany czerwoną rybą (rohita-maccha).


Sayha Jataka (310):

Ananda, jako król, wysyła swojego dworzanina, Sayhę (Sariputtę) do przyjaciela swojej młodości (bodhisatty), który został ascetą, na próżno prosząc go, aby powrócił i został nadwornym braminem.


Khantivadi Jataka (313):

Kiedy Bodhisatta był mądrym ascetą, Kaznodzieją Cierpliwości (Khantivadi) i był torturowany przez króla Kalabu (Devadatta), Sariputta był naczelnym dowódcą armii tego króla. Sariputta opatrzył rany Bodhisatty.


Mamsa Jataka (315):

Sariputta był myśliwym, a Bodhisatta synem kupca. Zwracając się do myśliwego per „przyjaciel” i zdobywając go miłymi słowami, Bodhisatta przekonał go, by porzucił swój okrutny zawód.


Vannoroha Jataka, sariputta, siariputra
Vannoroha Jataka, https://thejatakatales.com/vannaroha-jataka-361/

Vannoroha Jataka (361):

W ich ostatnich życiach, gdy Wielcy Uczniowie Sariputta i Maha Moggallana żyli w samotności, żebrak, który im towarzyszył i zjadał resztki ich pożywienia, próbował ich skłócić, ale bezskutecznie. Każdy z nich tylko uśmiechnął się do oszczerstw i kazał odejść. Jataka opowiada, że to samo zdarzyło się we wcześniejszym życiu, kiedy żebrak był szakalem, a Sariputta i Maha Moggallana lwem i tygrysem.Kotisimbali Jataka (412):

Sariputta, jako król Garudów (supanna-raja) ratuje drzewo, które było domem ducha drzewa, Bodhisatty.


Kanha Dipayana Jataka (444):

Sariputta to asceta Ani-Mandaviya. Nabity na pal przez króla na podstawie fałszywego oskarżenia, znosi tortury cierpliwie i bez urazy, wiedząc, że jest to wynikiem złej kammy z przeszłości. Bodhisattą jest jego brat-asceta, Kanha Dipayana, który w Akcie Prawdy wyznaje, że przez cały czas prowadził życie ascetyczne niechętnie, z wyjątkiem pierwszego tygodnia.


Maha Paduma Jataka (472):

Sariputta, jako duch wzgórza, ratuje życie bodhisatty, którym jest książę Maha Paduma.

 

Przypisy

 

źródło: https://www.accesstoinsight.org/lib/authors/nyanaponika/wheel090.html


Uwaga wydawcy

Buddhist Publication Society to zatwierdzona organizacja charytatywna zajmująca się rozpowszechnianiem Nauk Buddy, która ma ważne przesłanie dla ludzi wszystkich wyznań.

Założona w 1958 roku organizacja BPS opublikowała wiele różnych książek i broszur obejmujących szeroki zakres tematów. Jej publikacje obejmują dokładne tłumaczenia dyskursów Buddy z adnotacjami, standardowe prace referencyjne, a także oryginalne współczesne ekspozycje myśli i praktyki buddyjskiej. Prace te przedstawiają buddyzm takim, jakim jest naprawdę — dynamiczną siłą, która wpływała na otwarte umysły przez ostatnie 2500 lat i nadal jest tak samo aktualna jak wtedy, gdy się pojawiła.

Buddyjskie Towarzystwo PublikacyjnePO Pudełko 6154, Sangharaja MawathaKandy, Sri Lanka

©1987 Buddyjskie Towarzystwo Publikacyjne.Możesz kopiować, formatować, przedrukowywać, ponownie publikować i redystrybuować tę pracę na dowolnym nośniku, pod warunkiem, że: (1) udostępniasz tylko takie kopie itp. bezpłatnie oraz, w przypadku przedruk, wyłącznie w nakładzie nie większym niż 50 egzemplarzy; (2) wyraźnie zaznaczysz, że wszelkie pochodne tej pracy (w tym tłumaczenia) pochodzą z tego dokumentu źródłowego; oraz (3) dołączysz pełny tekst tej licencji do wszelkich kopii lub pochodnych tej pracy. W przeciwnym razie wszelkie prawa zastrzeżone. Dokumenty, do których prowadzą odnośniki z tej strony, mogą podlegać innym ograniczeniom. Publikacja The Wheel nr 90/92 (Kandy: Buddhist Publication Society, 1987). Transkrypcja z wydania drukowanego w 1994 roku przez W.D. Savage'a pod auspicjami Projektu Transkrypcji Księgi DharmaNet DharmaNet, za uprzejmą zgodą Buddyjskiego Towarzystwa Publikacyjnego. Formatowanie HTML autorstwa Jill H. Button. Ostatnia aktualizacja pod kątem Access to Insight w dniu 30 listopada 2013 r.

Jak cytować ten dokument (sugerowany styl): „Życie Sariputty”, skompilowane i przetłumaczone z tekstów palijskich przez Nyanaponika Thera. Access to Insight (wydanie BCBS), 30 listopada 2013 r., http://www.accesstoinsight.org/lib/authors/nyanaponika/wheel090.html .

22 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page