top of page

Świątynia Wat Arun w Tajlandii


Wat Arun, thailand, monastry
Wat Arun; Tajlandia; źródło: https://tajlandiafaq.pl/wat-arun-swiatynia-switu/

Klasztor Wat Arun (znany również jako Świątynia Słońca) to jedna z najsłynniejszych świątyń w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Znajduje się na brzegu rzeki Chao Phraya i jest szczególnie imponujący podczas zachodów słońca.


Budowa tego kompleksu świątynnego rozpoczęła się w XIX wieku za panowania króla Rama II. Wewnątrz znajdują się liczne rzeźby, freski i mozaiki, wykonane z kolorowych kawałków szkła, ceramiki i porcelany. W centralnym punkcie świątyni znajduje się wielki buddyjski posąg, który jest otoczony przez inne posągi i rzeźby buddyjskie.


Wat Arun jest również znany z pięciu wież (chedi), które ozdabiają jego teren. Każda z nich jest pokryta tysiącami kolorowych kawałków szkła i porcelany, co sprawia, że świątynia jest jeszcze bardziej imponująca. Wieże te zostały zbudowane w tradycyjnym tajskim stylu architektonicznym i są uważane za jedną z największych atrakcji turystycznych w Bangkoku.


Wat Arun jest również ważnym miejscem kultu buddyjskiego i jest często odwiedzany przez pielgrzymów z całego świata. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne kaplice, w których można odmówić modlitwę i położyć kwiaty przed posągami buddyjskimi.


Klasztor Wat Arun jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 8 rano do 6 wieczorem. Wstęp jest bezpłatny, ale istnieją opcjonalne opłaty za wstęp na wieże i za zdjęcia.


Warto wiedzieć, że świątynia jest często zatłoczona, szczególnie w godzinach popołudniowych i w weekendy, więc warto przyjechać tam wcześnie rano lub wieczorem, aby uniknąć tłumów i mieć lepszy dostęp do poszczególnych elementów świątyni.


Oprócz zwiedzania samego klasztoru Wat Arun, istnieje wiele innych atrakcji w okolicy, takich jak przejażdżki łodzią po rzece Chao Phraya, zakupy na targu Taling Chan lub odwiedzenie innych świątyń w Bangkoku, takich jak Wat Pho czy Wat Saket (również omówione na łamach tej strony).


Warto pamiętać, że świątynie buddyjskie są miejscami świętymi, więc należy zachować szacunek i odpowiedni ubiór (np. nie nosić odkrytych ramion i kolan).


W sumie Klasztor Wat Arun jest nie tylko piękną budowlą z interesującą historią, ale także ważnym miejscem kultu buddyjskiego i popularną atrakcją turystyczną w Bangkoku. Jest to must-see dla każdego, kto odwiedza Tajlandię.

14 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page